Ak47 tactical CM028

3. září 2017 v 14:08 | Chuck |  Naše zbraně a recenze
cena: 2350kč

Foto:

AK47 CM028 je nejrozšířenější řada AK47 od Cymy se kterou hraje mnoho lidí. Plastové tělo, kovové doplňky a mechabox verze 3 dělají z AK levnou, lehkou a odolnou zbraň. Při ceně kolem 2300kč dostanete přiměřenou kvalitu, přesnost i odolnost. To co se říká o ostrém AK47 platí stejně tak i v airsoftovém světě. Zbraň bude střílet až do posledního dechu zatímco jiné kvéry dohrajou při první dětské nemoci. Zbraň působí robustně a pro laika dost reálně.


Popis zbraně:
Puška je dlouhá cca 90cm a díky dlouhé pažbě a velké baterce vzadu je dobře vyvážená a tuhá (nekroutí se). Kabeláž je základní čínská s velkou skleněnou pojistkou a Tamyia konektory. Váha zbraně je něco přes 3kg částečně díky použití plastů. Tělo zbraně s pažbou je z plastu a předpažbí je z odolnějšího černého plastu. Na předpažbí je horní a spodní RIS lišta + dvě další po stranách. Boční lišty jsou naštěstí sundávací, takže šly hned pryč, aby se dala zbraň položit do ruky. Mířidla, kryt závěru, přepínač střelby, lučík, pojistka zásobníku a další drobné prvky jsou kovové. Oceňuju bytelné kovové oko pro uchycení popruhu vepředu. Zadní oko už není tak robustní, ale zbraň unese s rezervou. Uvnitř zbraně je mechabox v3 s M110 pružinou v základu. Kola nejsou vypodložkované, ale aspoň jsou v 6mm ložiskách (jiné AKčka od Warrior a STTi nemají ložiska, ale kluzné pouzdra což je horší!). Ve zbrani je plastová hopup komora která se povoluje. To jde vyřešit vlepením proužku šmirglu (smirkový papír) mezi komoru a šoupátko. Hlaveň je základní s přesností 6,05mm což bohatě stačí a ušetří to problémy zaseknuté kule nebo strhlých zubů na pístu. Pokud je hlaveň moc přesná, lehce se v ní ucpe bordel, který může zaseknout kuličku. Unikající vzduch pak nemá kudy projít kolem kuličky a tak se stlačuje tak dlouho, než povolí zub(y) na pístu. Takto strhl zuby Goblin na jeho Thunder Maui. Hopguma je celkem použitelná a jinou jsem dával až po roce hraní.
Přední mířidlo má výškově seřiditelnou mušku a je kovové což je důležité. Svoje mířidla jsem už očesal o strom, ale začalo to tím, že jsem půjčil AKčko na 10minut a vrátilo se mi s ulomeným jedním okrajem. Protože používám kolimátor tak mi to moc nevadilo a časem jsem přišel i o to druhé ani nevím kde. Dneska už mám koupené náhradní ze starých dílů a přestříkané sprejem na černo.
Zadní mířidlo je výškově seříditelné, ale stranově má obrovskou vůli několik mm! To se projevuje tak, že kule letí o 50cm doprava nebo doleva od cíle na vzdálenosti 35m ! To je skandál a proto jsem brzo přešel na kolimátor. Problém jde vyřešit vymezením vůlí, aby se to tolik nekývalo do stran.
Zásobník je točák na cca 450BBs. Jde o plastovou konstrukci zasazenou v plechu takže je odolný a neváží zbytečně metrák. Zásobník mi spolehlivě funguje dodnes a zkušeně podává jako za mlada. Stačí jej nepřetahovat ! 10 otočení kolečka nabere přesně 30BBs. Víc nemá cenu a jen zvyšujete pnutí uvnitř zásobníku. Přetažený zásobník poznáte lehce při střílení dávkou kdy první kule letí v pohodě, ale ty další ztrácí výkon až ty poslední sotva vypadnou. Zbraň se jakoby dusí, přitom na jednotlivé střílí v pohodě. Stačí nepřetahovat !

Zadní mířidlo má vůle do stran o 1mm a na přesnou střelbu to moc není.

Zadní krytku pažby doporučuju pojistit izolačkou, fakt lehce se ztratí a les už ji nemusí vydat zpět !

Testovací střelba v lomu na cíl vzdálený cca 25metrů:


Moje poznatky, zkušenosti, úpravy:
Zbraň jsem nekupoval novou, ale od kámoše asi po 20 000 kulích. Takže podle eshopu na konci deklarované životnosti. Měl sem ji za 1000kč tak to tak nebolelo. Zbraň jsem nechtěl upgradovat, jen zafixovat přesnost a spolehlivost. Dostřel zbraně je s kulemi 0,23g/0,25g cca 40metrů s přesnosti aby šel trefit člověk. Na 30m v pohodě trefím A4 což "na lidi" stačí.

Ke zbrani jsem jako první věc koupil popruh a novou baterku.
Popruh je měnitelný 2/3-bodový od SPM Liberec s cenou kolem 250kč v barvě olivově zelené. (Rád podpořím českou věc, která je opravdu kvalitní. Na popruhu bych klidně odtáhl auto).
Baterku jsem koupil v modelářském obchodě jino.cz za 450kč ve slevě. Jedná se o SANYO NiCd 8,4V/ 1700mAh. Baterka slouží dodnes a je to jedna z nejdůležitějších věcí pro bezproblémový chod. Další úprava bylo zredukování čínské kabeláže a výměna pojistky. Mezi tělem zbraně a pažbou je ukrytý další konektor, který jsem ucvakl a napájel na něj nový kabel s pojistkou a DEAN T konektorem. Asi nikoho nepřekvapí, že kabel vedoucí dál dovnitř zbraně je tenčí než ten co vede k baterce. Tak se šetří!
S upravenou kabeláží sem nějakou dobu hrál, dokud sem nepřešel na mosfet. I tato malá úprava vám zlepší odezvu na spoušt, protože na pojistce a shit konektorech jsou úbytky napětí.
Další úprava byla výměna hopgumy. Zvolil jsem černou Guarder v ceně do 200kč. Při výměně gumy jsem vlepil pod šoupátko hopu jemný šmirgl, aby se to nemohlo samovolně povolit. Šroubek mám přitažený tak akorát aby to šlo nastavit, ale už se to nepovolilo. Momentálně používám jinou gumku a to červenou Mabull za 220kč. Je měkčí a měla by lépe tahat, takže bych měl dosáhnout lepšího zvedání při menší ztrátě rychlosti kuličky. Nevýhoda je, že guma rychleji odejde a počítám že za 2roky bude zralá na výměnu.
Následovala instalace mosfetu, který jsem zbastlil podle vymyšleného schématu. Vše fungovalo na poprvé, takže zapojení můžu vklidu doporučit. S mosfetem jsem vyměnil i kabeláž a motor je napájený přes 4mm2 kabel. Výměna proběhal poklidně a bez velkého stresu. Na kabely je všude dost místa a nemusíte nikde nic pilovat nebo upravovat. To se o jiných kvérech říct nedá!
Přední mířidlo nikdy nešlo pořádně dotáhnout a vždycky se trochu kymácelo do stran. Stačilo jej podlepit jednou vrstvou izolačky. Více vrstev by tam asi nevešlo a po dotažení se to ani nehne.s
Pod plechový kryt závěru jsem strčil kus pěnové izolace, aby plech nerezonoval a nepředával hluk od motoru. Do pěny jsem zapíchl vyrobený "klíč" na seřízení kolimátoru. Je tu dost místa i pro redukci k baterce. Někdy se může někomu hodit a skoro nic to neváží ani to nezavazí.
Konec zásobníku, který je schovaný ve zbrani jsem nastříkal oranžovým sprejem kvůli lepší viditelnosti. Zásobník většinou ztratíte v lese jenom jednou. Díky oranžovému okraji máte aspoň mizivou šanci, že se zase šťastně shledáte.
Nakonec jako poslední zásadní úpravu beru novou CNC hop komoru PROWIN. Původně jsem komoru koupil do svého druhého AK47 CM042, ale tam mám problém se zásobníky. Komora se liší od čínské plastové, takže podávací šachta kuliček koliduje se zásobníkem. Komoru sem koupil za 750kč a nejspíš bych jen prodělal kdybych ji posílal dál na bazaru takže jsem se rozhodl ji vrazit do této zbraně. Originální zásobník pasuje bez problému a komora těsní opravdu dobře. Pod hopgumu se nevejde ani trochu teflonové pásky a ještě sem musel gumku nastříkat silikonem abych ji vůbec nasoukal do komory.

Kuličky neletí rovně a stáčí se do strany ?
Po čase začala zbraň lehce zanášet a pořád se to zhoršovalo, až kule dopadaly mimo rozsah mířidel. Nakonec to bylo tak neúnosné, že jsem zbraň rozebral a podíval se dovnitř. Zjistil sem pár skutečností které všechno vysvětlily.
První faktor ovlivňující přesnost střelby je celková tuhost zbraně. To znamená jak se zbraň "kroutí" nebo nekroutí. To zjistíte tak, že zbraň vezmete do ruky do střelecké polohy a budete na ni tlačit protilehlým směrem. Ruku na předpažbí kruťte v podélné ose po směru ručiček a ruku na pažbičce opačně. Nehrábněte do mířidel ať je test vypovídající a zkuste vystřelit na jedné i druhé straně kroucení. Nejspíš uvidíte, jak se mění místo dopadu i když míříte pořád stejně. Pes je zakopaný v tom, že horní mířidla jsou málo tuhé a hlavně celý horní díl je málo tuhý vůči zbytku zbraně kde vede hlaveň. Problém tuhosti není nijak závažný, ale po několika rozborkách se přidají různé vůle a tuhost se bude postupně snižovat. Při použití s kolimátorem kde se eliminuje chyba pevných mířidel je to blbé, když to letí pokaždé trochu jinam. Rád střílím na jednotlivé a rád sklízím na první výstřel. Kroucení se dá vyřešit pomocí oboustranné lepící pásky kterou se vyplní mezery mezi díly. Po celkovém napasování na sebe a zajištění šroubkem se nic nekroutí a je to tuhé jak to složíte. Po vyplnění mezer bude kolimátor mířit pořád na stejné místo jako hlaveň. Zbývající nepřesnost a případné zanášení už je způsobené špatně pootočenou hlavní v hopu.

Hlaveň se v hopgumě může trochu protáčet! To vychýlí kuli doprava nebo doleva klidně i o 50cm na 30metrech! Okýnko v hlavni kudy dovnitř prochází hopup bobánek je větší než samotný bobánek. Tím pádem vzniká kolem bobánku po stranách místo. Guma na sobě sice má pero(výstupek) který zapadne do drážky v hlavni, ale guma je tak měkká, že se může po obvodu trochu pootočit. Stačí 0,5mm od středu a už vám kule létají do strany o 10cm. Při výstřelu kulička zavadí o bobánek větší silou vlevo nebo vpravo a na tu stranu se udělí větší rotace, která kuli na dráze stočí tím směrem. Obrázek napoví mnohem víc.

Při sestavování zbraně se snažte hopgumu co nejvíce vycentrovat. Hlaveň má na sobě drážku pro plastový zámek, který má zajistit, aby se nemohla pootočit a změnit polohu bobánku. Bohužel v praxi to funguje jen na hrubo, ale jemné pootočení hlavně možné je. Při pomyšlení na rozborku pro každou úpravu trajektorie mi běhá mráz po zádech. Naštěstí to jde i bez toho! Stačí odšroubovat přední mířidlo a pod ním se odhalí pár cm hlavně. Tu stačí chytit do kleští a lehce s ní pootočit. Předtím si na hlaveň a tělo zbraně udělejte rysku třeba lámacím nožem ať vidíte o kolik pootáčíte. POZOR! Netočte s hlavní víc než pár mm! Je sice dlouhá, ale moc pružná není a kroucení se spolehlivě přenese na konec v hopkomoře. Tam se lehce změní poloha okýnka vůči bobánku. Gumka je v komoře tak natěsno, že se prakticky nehne a otáčí se jen hlaveň s okýnkem pro bobánek. Tento postup funguje na mých AK47 a je dost možné že větší okýnko budou mít i jiné zbraně jiných čínských výrobců.

Závěr:
Zbraň je za ty peníze velice dobře zpracovaná a vydrží dlouhé roky bez údržby. Je relativně tichá a hlavně bezproblémová. Kromě spotřebního materiálu jako hopgumy není třeba nic měnit a udržovat. Pro dosažení maximálního výkonu doporučuju utěsnit hopup gumku teflonovou páskou. Dodnes jsem neotevřel mechabox a nehodlám se do toho pouštět dokud zbraň bude fungovat. Akčko má nastříleno odhadem 150 0000 kulí a pořád funguje! Až jednoho dne něco rupne, tak to otevřu a zjistím v jakém stavu to vlastně bylo. Za sebe můžu AK vřele doporučit pro jeho nízkou cenu, jednoduchost a spolehlivost.
 


Aktuální články

Reklama