Ak47 tactical CM042

3. září 2017 v 17:22 | Chuck |  Naše zbraně a recenze
Cena:3600kč na Morris CZ

Foto:

Při výběru nové zbraně jsem měl chuť na něco dlouhého a přesného. Nejvíc by se mi líbila M14, M1 garand a podobné dobové kousky, jenže cena je obrovská a dostupnost doplňků a dílů je silně omezená.
Po chvíli přemýšlení jsem dospěl k názoru, že mi staré Ak47 sloužilo dobře a než se celé rozviklalo, bylo i přesné a dostřel byl dostatečný. Navíc mám pro AK47 zásobníky a nějaké náhradní díly. Rozhodl jsem se proto pro vyšší řadu AK47 tactical od Cymy CM042A.
AK47 CM042 je vyšší řada AK47 od Cymy. Jedná se o identickou zbraň jako je CM028A (klik), jen je tělo celokovové, v základu je M130 pružina a v mecháči jsou možná větší ložiska. M130 pružina bude příjemná změna proti staré M110 na kterou jsem byl zvyklý. Zbraň je proti nižší řadě lépe zpracovaná, má silnější pružinu a přesnou hlaveň. Odolnost a spolehlivost zbraně opět nezklame a jde v duchu zbraní AK. Pojďme se podívat na parametry zbraně a porovnání s CM028A.


Rozdíl mezi CM028A a CM042 (není nijak zásadní)
Obě mají mechabox verze 3 a stejnou rozborku, která je snadná a jednoduchá.
První má plastové tělo a druhé kovové. Rozdíl poznáte v hmotnosti a robustnosti zbraně. Za sebe doporučuju kovové tělo, které si udrží svoji tuhost i po mnoha rozborkách. U plastového těla se závity ojíždí, až tam žádné nezbydou a nejde to dotáhnout. Tím myslím konkrétně zajišťovací šroubek černého plastového dílu nad mechaboxem. U kovu to nehrozí a pokud si závity nestrhnete hrubou silou, vydrží vám na věky.
Další rozdíl je v síle pružiny a k CM042 jsem dostal přední svislý grip na spodní RIS lištu. To je asi tak vše z rozdílů mezi zbraněmi. Pokud se umíte ke zbrani chovat a nešlápnete na ni vyloženě nějak blbě, pak vám v pohodě vydrží i CM028. Na druhou stranu kovové tělo může stejně tak lehce prasknout při pádu na šutr takže ani vyšší řada není nerozbitná.


Popis zbraně:
Zbraň je dlouhá cca 90cm a díky dlouhé pažbě a velké baterce vzadu je dobře vyvážená a tuhá. Skoro vůbec se nekroutí. Kabeláž je základní čínská s velkou skleněnou pojistkou a Tamyia konektory. Na obrázcích eshopu sice slibovali kabeláž s auto pojistkou, ale tomu sem nevěřil a udělal jsem dobře. Váha zbraně je něco kolem 3,3kg díky kovu. Tělo zbraně je z kovu a pažba a předpažbí je z odolnějšího černého plastu. Na předpažbí je horní a spodní RIS lišta + dvě malé risky po stranách předpažbí. Boční lišty jsou naštěstí sundávací, takže šly hned pryč, aby se dala zbraň položit do ruky. Mířidla, kryt závěru, přepínač střelby, lučík, pojistka zásobníku a další drobné prvky jsou kovové. Oceňuju bytelné kovové oko pro uchycení popruhu vepředu. Zadní oko už není tak robustní, ale zbraň unese s rezervou. Uvnitř zbraně je mechabox v3 s M130 pružinou v základu. Kola nebyly vypodložkované, ale aspoň jsou v 6mm ložiskách (jiné AKčka od Warrior a STTi nemají ložiska, ale kluzné pouzdra což je horší!). Ve zbrani je plastová hopup komora která se lehce povoluje. To jde vyřešit vlepením proužku šmirglu (smirkový papír) mezi komoru a šoupátko. Hlaveň je přesná s přesností 6,03mm což může v extrému přinést problémy zaseknuté kule nebo strhnutých zubů na pístu. Pokud je hlaveň moc přesná, lehce se v ní ucpe bordel, který může zaseknout kuličku. Unikající vzduch pak nemá kudy projít kolem kuličky a tak se stlačuje tak dlouho, než povolí zub(y) na pístu. Takto strhl zuby Goblin na jeho Thunder Maui. Hopguma je celkem použitelná, ale hned jsem ji vyměnil za černou Guarder.
Přední mířidlo má výškově seřiditelnou mušku a je kovové což je důležité pro jeho dlouhý život. Plastové urazíte o strom při prvním hraní.
Zadní mířidlo je výškově seřiditelné, ale stranově má obrovskou vůli několik mm! To se projevuje tak, že kule letí o 50cm doprava nebo doleva od cíle na vzdálenosti 35m ! To je skandál a bez kolimátoru jsou pevné mířidla hodně nouzové. Problém jde vyřešit vymezením vůlí, aby se to tolik nekývalo do stran. I tak se tu musím pozastavit a naplivat na to prokleté zadní mířidlo. Jen díky němu je zbraň nepřesná a dost lidí bez kolimátoru by mohlo být lehce zklamaných. Přece jen zbraň za skoro 4000kč už by nemusela trpět dětskými nemocemi.
Zásobník je točák na cca 450BBs a je plastový. Těžko říct jakou má odolnost, protože jsem na něj ještě nešlápl. Vzhled zásobníku se liší od točáku k CM028A. První byl hladký se svislým "drážkováním". Tento má na sobě vystupující linky, které se kříží o 90° a tvoří tvar tabulky. Zásobník mi spolehlivě funguje dodnes. Stačí jej nepřetahovat! 10x otočení kolečka nabere přesně 30BBs. Víc otáček nemá cenu a jen zvyšujete pnutí uvnitř zásobníku. Přetažený zásobník poznáte lehce při střílení dávkou, kdy první kule letí v pohodě, ale ty další ztrácí výkon až ty poslední sotva vypadnou. Zbraň se jakoby dusí, přitom na jednotlivé střílí v pohodě. Stačí nepřetahovat!

Pár fotek:

Klasická činská kabeláž i když na fotkách slibovali auto pojistku:

Rozborka jde snadno a rychle:

Originální kabeláž cca 1mm2:

Nová kabeláž cca 2,5mm2 + Mosfet :

Moje poznatky, zkušenosti, úpravy:
Zbraň jsem nechtěl upgradovat, jen zafixovat přesnost a spolehlivost. Dostřel zbraně je s kulemi 0,25g/0,28g cca 50metrů.Na 30m v pohodě trefím A5 a na 50m člověka.

Test střelby na 50m:


Ke zbrani jsem jako první věc koupil popruh, novou baterku a hopgumu Guarder.
Popruh je měnitelný 2/3-bodový od SPM Liberec s cenou kolem 250kč v černé barvě. Rád podpořím českou věc, která je opravdu kvalitní. Na popruhu bych klidně odtáhl auto.
Baterku jsem koupil v modelářském obchodě Va-models za 550kč. Jedná se o 2 článkovou lipolku REVO 2S 7,4V /3300mAh. Baterka slouží krásně a je to jedna z nejdůležitějších věcí pro bezproblémový chod. K baterce je potřeba speciální nabíječka pro Lipol, takže jsem současně koupil nabíječku (klik) Equilibrium 3,5. Další úprava bylo spínání pomocí mosfetu (klik) a výměna pojistky za typ do auta. Mezi tělem zbraně a pažbou je ukrytý další konektor a kabel vedoucí dál dovnitř zbraně je tenčí než ten co vede k baterce. Tak se šetří!

Výměna části kabeláže (klik)
Kdo nehodlá měnit celou kabeláž, ať si aspoň vymění část za tímto konektorem i s pojistkou a konektorem. Postup je jednoduchý a není třeba rozebírat zbraň. Stačí povolit šrouby a sundat pažbu. Ucvaknout kabely co nejblíž konektoru, ať vám zbyde co nejvíc kabelu na pohodlné pájení. Na místo napájet novou kabeláž s auto pojistkou na fastonech a DeanT konektorem. Napájené vodiče zatáhněte do teplem smrštitelné bužírky každý zvlášť, pak ještě celek dohromady. Zrušení konektoru a výměna pojistky vám lehce zvětší kadenci, díky ušetřenému napětí, které by se normálně ztratilo na přechodech.
Na nové kabely je všude dost místa a nemusíte nikde nic pilovat nebo upravovat. Oproti CM028 je za mechaboxem cca 2x více místa na protažení kabelů, takže se nemusíte bát a klidně tudy protáhnete 4mm2 v tlusté silikonové izolaci. To se o jiných kvérech říct nedá!
Po instalaci mosfetu jsem si blbě složil přepínač střelby a zhruba po 1000 kulích mi ve zbrani zachrastilo a bylo po srandě. Po rozebrání jsem zjistil, že je pokřivená kulisa přepínače střelby. Ta jde mimo jiné vyměnit i bez rozebrání mechaboxu což sem nevěděl a ani sem netipoval, že závada je způsobená právě tím. Byla vyboulená směrem nahoru a díky tomu se zasekávala. Na netu sem našel náhradní SHS "nízko-odporovou" za 150kč. Kulisa byla jiná než moje původní, tak sem přiložil díly k sobě a přebývající části uřezal minibruskou.

V mechaboxu jsem překvapivě nenašel ani náznak poškození. Vše co sem našel byla čínská vazelína, která byla snad všude, jen ne na kolech.

Při otevřeném mechaboxu sem využil příležitost a vypodložkoval jsem kola. Postupoval sem podle parádního návodu z Airsoft koalice. Podložky jsem koupil od SHS a to rovnou dvě sady. Teď už bych nedal 40kč za jednu sadu a raději bych si nakoupil podložky v železářství, pokud je dostupné. Nějaké 0,3/0,2/0,1/0,05mm by měli mít v každém větším obchodě. Při podkládání sem si pomohl trochou vazelíny aby mi držely ložiska na místě a podložky taky. Někdo nalepí ložiska sekunďákem, protože mu volně vypadávají.
Než jsem vše usadil a zavřel, namazal jsem kola novou vazelínou. Vše co o ni vím je, že je 30let stará a používala se na precizní jemnou mechaniku hodin a šicích strojů.

Fotky mecháče: Je vidět vytahaná díra pro ložisko u pístového kola. Horní okraj je "nahrnutý" ven.


Vyčištěný a odmaštěný mechabox s koly. Po vypodložkování a zkoušce volného otáčení příjde na řadu nová vazelína:

Tento díl (pod šroubkem) jsem zbrousil abych mohl usadit pístové kolo níž. To zvětší dosedací plochu ozubení a sníží to zátěž na ložiska. U mě už bylo stejně pozdě a horní díra pro ložisko je "vytahaná".

30 let stará vazelína na šicí stroje:

Kulisu přepínače bylo potřeba zkrátit minibruskou:

Po zaklapnutí sem otestoval funkčnost a vše se zdá být v pořádku. Jen se mi zdá, že je zbraň hlučnější právě díky vypodložkování. Vibrace se lépe přenáší přes podložky do mecháče a pak do těla zbraně. Původní vůle na kolech byly cca 2mm. V extrémní poloze kdy byly kola nejvíc od sebe se přenášel výkon jen po 1/3 plochy ozubení ! To je u takového výkonu absolutně špatné !

Správná poloha přepínače střelby:


Další úprava byla výměna hopgumy. Zvolil jsem černou Guarder v ceně do 200kč. Při výměně gumy jsem vlepil pod šoupátko hopu jemný šmirgl, aby se to nemohlo samovolně povolit (klik). Šroubek mám přitažený tak akorát aby to šlo nastavit, ale už se to nepovolilo. Momentálně používám jinou gumku a to červenou Madbull za 220kč. Je měkčí a měla by lépe tahat, takže bych měl dosáhnout lepšího zvedání při menší ztrátě rychlosti kuličky. Nevýhoda je, že guma rychleji odejde a počítám, že za rok nebo dva bude zralá na výměnu.
Přední mířidlo nikdy nešlo pořádně dotáhnout a vždycky se trochu kymácelo do stran. Stačilo jej podlepit jednou vrstvou izolačky. Více vrstev by tam asi nevešlo a po dotažení se to ani nehne.
Pod plechový kryt závěru jsem strčil kus molitanu, aby plech nerezonoval a nepředával hluk od motoru. Pod krytem závěru je jinak dost místa třeba pro redukci k baterce. Někdy se může někomu hodit a skoro nic to neváží ani to nezavazí.
Konec zásobníku, který je schovaný ve zbrani jsem nastříkal oranžovým sprejem kvůli lepší viditelnosti. Zásobník většinou ztratíte v lese jenom jednou. Díky oranžovému okraji máte aspoň malou šanci, že ho najdete.
Nakonec jako poslední zásadní úpravu beru novou CNC hop komoru PROWIN. Původně jsem komoru koupil do tohoto CM042, ale tady mám problém se zásobníky. Komora se liší od čínské plastové, takže podávací šachta kuliček koliduje se zásobníkem. Komoru sem koupil za nekřesťanských 750kč a určitě bych prodělal kdybych ji prodával dál na bazaru. Proto jsem se rozhodl ji nakonec vrazit do CM028A.

Kuličky neletí rovně a stáčí se do strany ?
Nová zbraň prakticky nikdy nestřílí přesně a už vůbec ne rovně. Většinou mi kulička zatáčí víc doprava nebo doleva.
První faktor ovlivňující přesnost střelby je celková tuhost zbraně. To znamená jak se zbraň "kroutí" nebo nekroutí. To zjistíte tak, že zbraň vezmete do ruky do střelecké polohy a budete na ni tlačit protilehlým směrem. Ruku na předpažbí kruťte v podélné ose po směru ručiček a ruku na pažbičce opačně. Nehrábněte do mířidel ať je test vypovídající a zkuste vystřelit na jedné i druhé straně kroucení. Nejspíš uvidíte, jak se mění místo dopadu i když míříte pořád stejně. Pes je zakopaný v tom, že horní mířidla jsou málo tuhé a hlavně celý horní díl je málo tuhý vůči zbytku zbraně kde vede hlaveň. Problém tuhosti není nijak závažný, ale po několika rozborkách se přidají různé vůle a tuhost se bude postupně snižovat. Při použití kolimátoru se eliminuje chyba pevných mířidel, protože je nepoužíváte. I tak je blbé, když to letí pokaždé trochu jinam. Je to způsobené právě pohybem horního dílu s RISkou vůči ose hlavně která je o několik cm níž. Kroucení se dá vyřešit pomocí oboustranné lepící pásky, kterou se vyplní mezery mezi díly. Po celkovém napasování na sebe a zajištění šroubkem se nic nekroutí a je to tuhé pořád tak jak po složení. Po vyplnění mezer bude kolimátor mířit pořád na stejné místo jako hlaveň.

Fotky oboustranné pásky mezi díly. Použil jsem pěnovou celkem silnou, ale poslouží cokoliv.Zbývající nepřesnost a případné zanášení už je způsobené špatně pootočenou hlavní v hopu nebo nekvatlitní hopgumou.
Hlaveň se v hopgumě může trochu protáčet! To vychýlí kuli doprava nebo doleva klidně i o 50cm na 30metrech! Okýnko v hlavni kudy dovnitř prochází hopup bobánek je větší než samotný bobánek. Tím pádem vzniká kolem bobánku po stranách místo. Guma na sobě sice má pero(výstupek) který zapadne do drážky v hlavni, ale guma je tak měkká, že se může po obvodu trochu pootočit. Stačí 0,5mm od středu a už vám kule létají do strany o 10cm. Při výstřelu kulička zavadí o bobánek větší silou vlevo nebo vpravo a na tu stranu se udělí větší rotace, která kuli na dráze stočí tím směrem.

Poloha bobánku hopupu. Obrázek napoví mnohem víc:

Při sestavování zbraně se snažte hopgumu co nejvíce vycentrovat. Hlaveň má na sobě drážku pro plastový zámek, který má zajistit, aby se nemohla pootočit a změnit polohu bobánku. Bohužel v praxi to funguje jen na hrubo, ale jemné pootočení hlavně možné je. Při pomyšlení na rozborku pro každou úpravu trajektorie mi běhá mráz po zádech. Naštěstí to jde i bez toho! Stačí odšroubovat přední mířidlo a pod ním se odhalí pár cm hlavně. Tu stačí chytit do kleští a lehce s ní pootočit. Předtím si na hlaveň a tělo zbraně udělejte rysku třeba lámacím nožíkem, ať vidíte, o kolik pootáčíte. POZOR! Netočte s hlavní víc než pár mm! Je sice dlouhá, ale moc pružná není a kroucení se spolehlivě přenese na konec do hopkomory. Tam se lehce změní poloha okýnka vůči bobánku. Gumka je v komoře tak natěsno, že se prakticky nehne a otáčí se jen hlaveň s okýnkem pro bobánek. Tento postup funguje na mých AK47 a je dost možné, že větší okýnko budou mít i jiné zbraně jiných čínských výrobců.

Závěr:
Zbraň je za ty peníze velice dobře zpracovaná a vydrží dlouhé roky bez údržby. Kromě spotřebního materiálu jako hopgumy není třeba nic měnit a udržovat. Pro dosažení maximálního výkonu doporučuju utěsnit hopup gumku teflonovou páskou. Kromě vůlí ve zbrani které snižují přesnost střelby se zdá že bude dobře fungovat a něco vydrží. Výkon zbraně a přesnost hlavně jsou dobré předpoklady, že bude zbraň fungovat parádně. Zpracování je mnohem lepší a robustnější proti CM028 a investici do vyšší řady můžu vřele doporučit. Silnější pružina je pro mě vítaná změna, protože moje kule jsou tam dřív než kule protivníka. Navíc můžu použít těžší kule které mají na cestu více energie. Kvalitní baterka a mosfet jsou základní investice. Pak je odezva na spoušť blesková. Jestli základní řada zatím slouží 5let bez jediné údržby, bude tohle na 10let s nějakou lehkou průběžnou údržbou. Zbraň můžu jen doporučit !
 


Aktuální články

Reklama