Baterie

16. září 2017 v 17:39 | Chuck |  Naše zbraně a recenze

Fotky některých baterií které používám. Zhora NiCd,NiMH a Lipol:U elektricky natahovaných zbraní (AEG) tzv. "elektrik" se natahuje pružina pomocí elektromotoru. Ten odebírá poměrně velký výkon v závislosti na síle pružiny. Jen si zkuste stlačit M120 pružinu rukou. Motor pružinu natahuje 10-30x za sekundu podle napětí baterky. K napájení slouží modelářské baterie různých technologií, rozměrů a provedení. Výběr baterie je důležitý a všem doporučuju přejít co nejdříve na kvalitní baterky. Ta kterou dostanete zdarma ke zbrani může být kvalitní, ale spíš nebude. Někomu odešla po třech nabitích a někomu slouží 3 roky. To je náhoda, která se nedá předem určit.
Nevyplatí se šetřit, protože je to srdce vaší zbraně. Pokud to myslíte vážně, nebo jen chcete bez problémů hrát, přejděte na kvalitní baterii i nabíječku co nejdříve. Osobně doporučuju koupit novou baterku, ale před jejím používáním pořádně zhuntujte tu čínskou zdarma. Na co by vám pak jinak byla. Hodně hráčům zdechla čína bez varování uprostřed hraní, takže je dobré nosit sebou tu novou kvalitní.
S kvalitní baterku se nemusíte bát, že vám v půlce dne dojde. Vydrží klidně několik hraní (na kule třeba 2000 -10 000 BBs). Smetoš hrál celý minulý rok na jediné nabití baterky někdy od jara až do podzimu (Sanyo NiCd 8,4V 1700mAh)! To je jasný důkaz kvality. Čína vám taky může vydržet pár hracích dnů, ale sáhne si u toho na dno, což ji vůbec nesvědčí.

"Nabíječka" dodávaná zdarma ke zbrani není nabíječka! Je to jen adaptér do zásuvky, který dává měkké napětí 10-20V. Je určená pouze pro NiCd typ! Musíte hlídat čas nabíjení i teplotu baterky a po skončení nabíjení je nutné baterii i adaptér odpojit. Pokud necháte baterii připojenou na adaptér a ten jen vytáhnete ze sásuvky, tak se vám celá vybije zpátky do adaptéru! Takový zločin opravdová nabíječka neudělá !

Konektor
Před použitím baterie přepájejte konektor na některý z rozšířených modelářských typů. Nejpoužívanější jsou asi DeanT a XT60. Já používám DEAN-T který stojí asi 30kč za pár. Kupte si 2 páry. Jeden konec napájím na baterku a druhý do zbraně namísto Tamya čínského konektoru. Z dalšího protikusu udělám kabel k nabíječce a je hotovo. Když budete u pájení, vyrobte si redukci ze starého Tamya konektoru a naopak. Na akci se to může hodit a dá se to nosit pod krytem závěru na AK.

Redukce ze zbytků:


VAROVÁNÍ: Pozor na náhodné zkratování vývodů baterie! Baterie mají obrovský výkon a při zkratu se přívodní vodiče rozsvítí do ruda a hořlavé okolí neodolá dlouho. Při pájení konektoru zapájejte nejdřív jeden a potom druhý vývod. Jednotlivé vodiče i celek pak zatáhněte do teplem smršťovací bužírky.

Základní parametry baterie:
Napětí [V]
Udává celkové napětí článků, které jsou obvykle zapojené v sérii (napětí se sčítá, kapacita odpovídá jednomu článku). Velikost napětí ovlivňuje kadenci (rychlost střelby/otáčky motoru). Podle typů baterie bývá nominální napětí 7,4-11,6V. Napětí plně nabité baterie bývá o něco vyšší než nominální a postupně s vybíjením klesá. Napětí baterie neovlivňuje výkon zbraně. Pořád natahujete tu samou pružinu jen rychleji.
Kapacita [mAh]
Udává množství uchované energie a je přímo úměrná výdrži baterie. Pokud má baterie např: 1800mAh můžu hodinu odebírat proud 1,8A do úplného vybití. Pokud odebírám méně např jen 180mAh, pak mi baterie vydrží 10hodin. A stejně naopak se doba provozu zkracuje z rostoucím odběrem. Při výběru chtějte co největší kapacitu při rozměrech, které se vám ještě vejdou do zbraně.
Vybíjecí proud [C]
Není to C jako jednotka náboje (Coulomb), ale udává vybíjecí proud v násobcích kapacity. Např: pokud mám baterii 1800mAh která má vybíjecí proud 20C, znamená to, že můžu z baterie odebírat proud 20Cx1,8A= 36A aniž by se poškodila. Při takovém odběru se vám ale 20x zkrátí doba provozu. K orientačnímu výpočtu výdrže postačí kupecké počty.
Nabíjecí proud [C]
Udává maximální hodnotu nabíjecího proudu (rychlost nabíjení). Kvalitní baterie by měly zvládat 1C a některé umí i rychlonabíjení 3-5C. Např baterii 1800mAh nabíjenou proudem 1C (1,8A) budete mít plnou za hodinu. Při proudu 0,1C to potrvá 10hodin. Obecně pokud máte čas nabíjet pomalu, nabíjejte co nejnižším proudem 0,1C. Záleží na typu akumulátoru a vždycky je nejlepší řídit se pokyny výrobce.

Typy baterií: Základní rozdělení je podle chemického složení.

NiCd - (Niklo-kadmiové)
Jsou drahé, těžké, jedovaté, mají paměťový efekt a nabíjet se smí až při vybitém stavu. Trpí samovybíjením 10-30% měsíčně. Fungují i za nízkých teplot (v mrazu) a dají se nabíjet jednoduchou nabíječkou, kde ručně hlídáme čas nabíjení. Baterie nemají rády podvybití pod 0,8V na článek což jim vydatně škodí. Stejně tak škodí přebíjení akumulátoru, které vede k jeho zahřívání a zkrácení životnosti i kapacity. Ideální proud pro nabíjení je max 1C (což je 1x násobek kapacity baterie. PŘ: Baterie 8,4V/1800mAh, na nabíječce nastavím 1,8A a nabíjecí proud je 1C. Nižší proud ničemu neuškodí, spíš naopak. Pokud máte čas nabíjet pomalu, nabíjejte klidně 0,1C což je 180mA. Při proudu 1C nabijete do plna za hodinu. Při 0,1C za deset hodin. Každý výrobce udává na baterii vybíjecí i nabíjecí proud a pokud ne, tak je to čínský shit a nabíjejte 0,1C.

NiMh -(Niklo-Metal hydridové)
Jsou zhruba stejně drahé jako NiCd, stejně těžké, mají dvojnásobnou kapacitu, trpí samovybíjením 10-30% měsíčně a smí se nabíjet až ve vybitém stavu. Lze je nabíjet jednoduchou nabíječkou určenou pro NiMh. Pozor! Není to stejná nabíječka jako na NiCd ! Tyto baterie nejsou vhodné pro nízké teploty pod 5°C kdy se "zablokují" a nejsou schopny dodávat větší proudy. Tváří se jako vybité, ale po ohřátí mají původní kapacitu. Baterie nemá ráda podvybití pod 1,0V na článek.
Ideální proud pro nabíjení maximálně 1C a platí to samé co pro NiCd baterie. Nižší nabíjecí proud=delší doba nabíjení= větší životnost baterie i použitelná kapacita.

Li-ion /Li-Pol (Lithium-iontové/ Lithium-Polymerové)
Jsou nejlevnější, protože nepoužívají vzácné kovy. Jejich kapacita je největší a hmotnost poloviční proti předchozím typům. Nemají paměťový efekt, dají se nabíjet v jakémkoliv stavu vybití, pracují i za nízkých teplot a netrpí samovybíjením (tak 5% měsíčně). Baterie dodávají velké vybíjecí proudy (podle kvality a výrobce). Nabíjet se musí pomocí nabíječky k tomu určené tak, aby napětí na jeden článek nepřesáhlo 4,2V. I drobné přebíjení výrazně zkracuje životnost baterie a snižuje počet nabíjecích cyklů. Stejně tak u vybíjení se nesmí baterie dostat pod 3,7V na článek. V případě že se tak stane, je možné baterii ještě oživit, ale dá se považovat za zničenou. Recyklaci podvybitého článku nedoporučuju nikomu kdo nemá potřebné zkušenosti a elektro znalosti. Navíc hrozí riziko nafouknutí, požáru nebo výbuchu baterie a to i během provozu takto oživené baterie ! K provozování Lion baterií doporučuji používat "Lipol Alarm" který koupíte v číně nebo modelářském obchodě. Modul varuje při vybití pod 3,7V na článek.
Tyto baterie nesmíte nijak mechanicky stresovat jinak hrozí nafouknutí, požár a výbuch ! S žádným typem baterie by jste neměli zacházet hrubě, ale u těchto typů to platí na 100%. Při deformaci baterie ji okamžitě odpojte a přestaňte používat! Na netu najdete hodně případů kdy se někomu baterka nafoukla,vybuchla nebo začala hořet. Na druhou stranu každý má tuto baterku v mobilu a nikomu hořet nezačala. To jen díky zmáknuté technologii výroby a šetrnému používání které zajistí elekronika v mobilu.


LiFePo4 (LiFe)
Další druh baterie na lithium iontové bázi. Baterie sdílí některé vlastnosti s Li-ion a li-pol. Nemají rády podvybití pod 2,8V na článek a dobře snáší vysoké vybíjecí proudy. Používáním baterie se snižuje její vnitřní odpor- baterie zlepšuje vlastnosti. Na rozdíl od jiných iontových typů nehrozí nebezpečí nafouknutí, požáru a výbuchu při mechanickém poškození.
Z parametrů baterie je vidět, že je kvalitní díky velkému vybíjecímu i nabíjecímu proudu. Čínské baterie mívají vybíjecí proud 10-20C. Cokoliv lepšího mívá 20-30C a více. Stejně tak velikost nabíjecího proudu vypovídá o kvalitě baterie. Kdo nabízí více než 1C už bude pravděpodobně kvalitní. Nabíjecí proud v praxi volím podle situace, ale snažím se používat raději nižší než vysoký. Baterku 3300mAh nabíjím proudem 3,3A (1C) což zabere hodinu. To je pro airsoftové potřeby celkem rychlé, takže není důvod zbytečně zrychlovat na úkor životnosti baterky. Když je dost času, tak nabíjím jen 0,1C a díky tomu baterie zvládne maximální počet cyklů který slibuje výrobce.

Příklad parametrů baterky:
Lipol -typ Lipol (musí se nabíjet nabíječkou pro Li-ion nebo Li-pol)
REVO 2S -výrobce a počet článků v sérii. 2 články v sérii (2x3,7V=7,4V)
7,4V -nominální napětí 2 článků v sérii. Plně nabitá baterka má 2x4,2V=8,4V
3300mAh -kapacita, množství uložené energie.
Discharge: 35/70C -Vybíjecí proud 35C dlouhodobě (tj 35x3,3A=115,5A) a krátkodobě 70C (tj 70*3,3A=231A po dobu 10s)
Charge: 5C -nabíjecí proud až 5C (tj 5*3,3A=16,5A)

Alarm na lipol baterku:

Závěr
Na baterce závisí celkové chování zbraně a odezva na spoušť. Pokud podceníte baterku tak vám nepomůže ani zbraň za deset tisíc.
Doporučuju používat moderní lipol akumulátory které jsou levné, lehké a výkonné. Zvlášť pokud kupujte všechno (baterku i nabíječku) tak se vyplatí investovat do lipol. Osobně používám dvoučlánkovou baterii REVO 7,4V 3300mAh a jsem nadmíru spokojen.
Pokud už máte nějakou NiCd/NiMh nabíječku a chcete kupovat jen baterku tak můžu doporučit NiCd SANYO 8,4V 1700mAh. Používám ji přes 3 roky a pořád je jako nová. Sice je těžká a má paměťový efekt, ale její kvalita mluví sama za sebe.
 


Aktuální články

Reklama