Kolimátor

16. září 2017 v 15:50 | Chuck |  Naše zbraně a recenze


Je optické zařízení pro snadné míření. Kolimátor na sklíčku zobrazuje tečku, která mění svojí polohu podle úhlu pohledu. Tečku vidí pouze střelec a cíl nic nevidí. Zásadní výhoda kolimátoru je, že kule letí vždycky za tečkou a vy neřešíte, jestli je tečka přesně uprostřed. Do kolimátoru se dívá oběma očima a díky kolimující (pohyblivé) tečce ani nemusíte lícit. Jde tak pohodlně střílet "od pasu", stačí tečkou překrýt cíl. Když nemusíte srovnávat pohled přes mířidla, ušetříte tím sekundu, která je často rozhodující. Běžné kolimátory nemají zvětšení což je výhoda, protože můžete oběma očima sledovat stále cíl a neztrácíte přehled o okolí. Při střelbě s kolimátorem nemíříte tak jako s klasickou optikou kdy musíte pracně zalícit, najít cíl a zamířit na něj střed záměrného kříže. U kolimátoru sledujete pohybující se cíl, který nespouštíte z očí a jen ho překryjete tečkou a pálíte.
Kolimátor ocení hlavně pokročilý střelec, který už umí mířit s pevnými mířidly. Začátečník rozdíl skoro nepozná a nikdy se nenaučí používat pevné mířidla. V reálu kolimátor zapomenete vypnout a na příštím hraní jste bez něj. Pak se hodí nosit náhradní baterku, nebo se nebát pevných mířidel.


Originál vs čínská replika
Vzhledem k mastným cenám originálních kolimátorů nezbyde nic jiného než jít do čínské produkce. Originální kousky začínají na cenách kolem 10 000kč a výš. Čínskou repliku seženete od pár stovek do několika tisíc. Musím varovat před nestabilní čínskou produkcí a taky to chce kus štěstí při rozbalování. Některé kolimátory mají neostrou tečku, jiné zase nekolimují moc dobře, nebo jsou hrubě nepřesné. Já a lidi v mém okolí jsme zatím měli štěstí a všechno nám šlape na výbornou. Stačí projet diskuze a narazíte na plno rozporuplných zkušeností.

Otevřený vs Uzavřený kolimátor
Otevřený kolimátor je určitě lehčí, ale je hůř vidět, protože na něj může svítit slunce. Většina otevřených kolimátorů má menší sklíčko než tubusové(uzavřené), ale v praxi to zas tak nevadí, protože je sklíčko jenom jedno a jde se do něj dívat i z "divokého" úhlu.
Uzavřený tubusový kolimátor je těžší, ale méně náchylný na osvětlení sluncem. Šířka skla je zásadní a tady se opravdu nevyplatí kupovat nic malého. Osobně beru jako minimální použitelnou šířku 30mm a to jen s odřenýma ušima. Raději však 40 nebo 50mm.

Fotka Goblinova kolimátoru i s výklopnou 4x optikou.


K brokovnici M3000 od Cybergunu dostanete parodii na průhledový kolimátor. Ten okamžitě zahodíte a naučíte se mířit jen za pomocí RIS lišty.
 


Aktuální články

Reklama