Kolimátor ACM 1x40

16. září 2017 v 15:58 | Chuck |  Naše zbraně a recenze
Cena:550kč

Foto:


Po prvním roce hraní s AK47 (Cm028A) jsem byl hrubě nespokojený s tuhostí mířidel, které jsou prakticky nepoužitelné. Začal jsem vybírat kolimátor, který to vyřeší. Při výběru jsem pročetl diskuze a recenze uživatelů a měl jsem dost smíšené pocity. Někdo je s Čínou spokojen, jiný zase ne. Nezbylo nic jiného než to risknout.
Jako první kritérium výběru jsem si zvolil funkčnost (určitě se najdou takoví, kteří budou mít jiné priority, třeba aby to vypadalo dost "cool"). Druhé kritérium byla cena a třetí aby to nějak na oko pasovalo ke zbrani.
Vybíral sem z uzavřených kolimátorů, které jsou dobře vidět i na slunci. Průměr uzavřeného kolimátoru musí být aspoň 40mm, jinak se zbytečně dlouho zdržíte s lícením, abyste tečku vůbec viděli. Dost lidí běhá s kolimátory o průměru 32mm a to je už na hranici použitelnosti.
Vybral jsem kolimátor od ACM (Cyma) 1x40mm. To znamená, že zvětšuje 1x a šířka vstupní čočky (sklíčka) je 40mm. Sklíčka jsou lehce kouřové, což se samozřejmě nikde nepíše. Při hraní ve dne to nevadí, ale v hlubokém stínu nebo za šera přicházíte o drahocenné světlo. V tomto provedení se dělá i 50mm verze kterou všem doporučuju. Je širší a míření s takto velkým kolimátorem je opravdu bleskově rychlé. Cena 50mm verze je kolem 950kč a taky tu roste riziko zásahu do předního sklíčka. Nedělejte si iluze o kvalitě provedení. Čelní zásah z menší vzdálenosti zaručeně kolimátor rozbije. K ochraně čelního skla lze použít síťovanou mřížku tzv "Kill flash". Primárně slouží k zarušení odlesků od kolimátoru směrem k cíli. Kill flash je síťka s velkými oky kterou díky difrakci světla prakticky nevidíte. Rozdíl bude poznat až ve stínu nebo za šera, kdy na mřížce ztratíte tu trochu světla, která na vás ještě dopadá.
Je to stejné jako s dalekohledem nebo jakoukoliv odraznou plochou. Neopatrným pozorováním proti slunci můžete lehce házet prasátka na nepřítele. S kill flash síťkou toto riziko odpadá nebo se zásadně minimalizuje.
Kolimátor se instaluje na RIS lištu pomocí dvou šroubů. Doporučuju je utáhnout šroubovákem, jinak je lehce ztratíte jako já.
Nahoře a po straně jsou pod šroubovacími víčky schované šrouby pro seřizování kolimátoru. Nahoře je velký otočný přepínač jasu. Na výběr je 5 jasů červené a zelené barvy. Zelenou v lese nepoužijete, takže je tam jen pro parádu. Baterie je uložená pod šroubovacím víčkem přepínače jasu. Je tam klasická CR2032 jako do tacháče na kolo.
Nezapomeňte kolimátor vypínat! Lehce se stane, že jej nevypnete, nebo se vám zapne omylem. Když pak na dalším hraní zjistíte krutou realitu, máte po srandě. Většinou je nutné kolimec odmontovat aby bylo vidět přes pevné mířidla. To je moc pracné a proto raději nosím náhradní baterku pro každý případ. Vyměnit baterku je rychlejší než znova seřizovat kolimátor na zbrani.

Fotky kolimátoru:


Pohled přes kolimátor. Skla jsou lehce kouřové. To je za šera velká nevýhoda!

Závěr
Kolimátor používám při každém hraní a hodně mi usnadňuje míření. Můžu ho jen doporučit! Rozhodně se nejdřív naučte mířit s pevnými mířidly. A pak až kupujte kolimátor. Zkušený střelec díky kolimátoru získá mnohem víc než člověk, který neumí střílet ani bez něj.
 


Aktuální články

Reklama