Manuálka Colt 1911 TM

16. září 2017 v 0:37 | Miky |  Naše zbraně a recenze
Cena: 800kč

Tato manuální pistole od Tokyo Marui (čti: záruka kvality) je velmi přesným odrazem dnes již legendární pětačtyřicítky Colt M1911A1, a v airsoftovém světě si po právu získala neméně dobrou pověst.

Foto:

Pistole na první pohled vypadá skvěle. Tělo je komplet z tvrdého plastu, který má oproti čínským černotám nádech polní šedi, zatímco kovová je jen spoušť, tlačítko pro výhoz zásobníku a pár nezbytností. Plastové střenky věrně imitují dřevo a případně se dají bez problému vyměnit za střenky pro ostrého Colta. Na bocích závěru je originální ražení s koněm, nad spouští doplněné o značku TM a unikátní sériové číslo (co bych si bez toho počal..). Zásobník je jednořadý tlačák na 25 kulí a také si zachovává design předlohy.


Zbraň je vybavena stejně jako originál dvojicí pojistek - dlaňovou a závěrovou, dále má funkční výhozní okénko, kohoutek a realistickou rozborku - stačí vyrazit jeden čep uprostřed těla a vysunout závěr.. Mířidla jsou drobná a pro lepší viditelnost je doporučuju otečkovat.

Překvapilo mě, jak příjemně se pistole drží. Na vině je krom zdrsnění střenek a ergonomického Browningova designu kovové závaží umístěné pod střenkami a v zásobníku, díky čemuž je zbraň příjemně vyvážená a rozhodně nepůsobí hračkoidně. Nic nevrže, nic se nekýve (jen při divokém máchání uvnitř trochu rachotí zásobník) a za jediné slabé místo považuji očko na popruh, které prý nevydrží dva týdny. Natáhnout jde lehce a líbí se mi i zvuk, který přitom závěr udělá.

Střelecké vlastnosti jsou na krátký manuál velice uspokojivé. HG v názvu značí High Grade, nejvýkonnější maruiáckou řadu - s 0.20g se udává úsťovka 65m/s. To sice oproti výkonu dnešních základových čínských kvérů vypadá nicotně, nicméně pro záložku, se kterou se na víc jak třicet metrů už moc nestřílí, to naprosto stačí. Mimochodem, nejsilnější krátké manuály dnes dělá Cybergun, a ty dosahují 75m/s, což není o mnoho více.. Trochu problémy dělá fixní hop, který je příliš utažený, takže se doporučované 0.25g kule zvedají tak, že jsou prakticky nepoužitelné. Používám 0.28g a uvažuju, že ještě na chvíli přejdu na 0.30g, než se ten hop trochu uklidní. Pistole má velmi dobrý soustřel, často ji používáme pro terčovou střelbu, a když si člověk zvykne na trajektorii zvedající se 0.28g kule, petka na dvacet metrů není problém.

Co se spolehlivosti týče, tohle snad přežije i třetí světovou. Ještě se nestalo, aby mi vyplivla dvě kule najednou, nebo aby se sekl zásobník. Navíc díky jednoduchosti konstrukce by se daly klasické problémy typu seklá kule nebo hromada bahna/štěrku/whatever ve vnitřním mechanismu jednoduše a rychle vyřešit.

Na internetu se se zkušenosti typu "Měl jsem ji osm let, fungovala furt jak zamlada, ani x pádů ji nerozbilo, a pak jsem ji ztratil v lese" lze setkat pomalu na každém rohu, a kdyby snad bylo třeba nějaký díl nahradit, lze jej levně sehnat (často i samostatně) od čínské firmy UHC, která vyrábí přesnou kopii tohoto kvéru. Mám od UHC náhradní zásobník za 150kč a šlape jako hodinky (navíc má v sobě stejně těžké závaží - bod pro číňana).

Závěr?
Je to luxusní záložka, koupí člověk nemůže prohloupit. Prodává se dnes za cca 800kč. Případným zájemcům ještě doporučuji, ať si ohlídají že kupují model řady High Grade (HG), prý má oproti základní řadě o 10m/s vyšší úsťovku - já jsem nic neriskoval, a nakoupil u softair.cz.
 


Aktuální články

Reklama