Nabíječky

16. září 2017 v 18:32 | Chuck |  Naše zbraně a recenze

Dnešní nabíjecí baterie nabízí luxus v podobě přijatelné ceny, nízké váhy a dostatečného výkonu pro naše zbraně. Ať už používáte jakoukoliv baterii od jakéhokoliv výrobce, je důležité se o ni starat co nejlépe, aby si udržela své parametry po celou dobu životnosti.
Každý typ baterie vyžaduje jinou nabíječku. Pokud žádnou nemáte a přemýšlíte co koupit, doporučuju vybrat nějakou namakanější, která zvládá všechny používané typy baterií. Pokročilá nabíječka nabízí bonusové funkce jako vybíjení, cyklování (opakované nabití/vybití a naopak) nebo nabíjení podle nastavených parametrů (např. nižší napětí pro dlouhodobé skladování). Pořízení kvalitní nabíječky je rozhodně krok správným směrem.


OMNI 500/1000
Většina z nás má zkušenost se základní nabíječkou OMNI. Dřív její cena nebyla vysoká a má dostatečný nabíjecí proud. Dnes má nabíječka spínaný zdroj a její životnost je nevalná. Já jsem měl jeden kus z bazaru a do půl roku mi odešla. Nemá smysl se rozepisovat o funkcích. Zvládá základní typy NiCd a NiMh s nabíjecím proudem 500/1000mA. Má i režim vybíjení s nabitím a nějaký udržovací režim. Jedním točítkem zvolíte napětí baterie a druhým nabíjecí proud. Miky a hodně povstalců dodnes nabíjí tímto strojkem a jsou spokojení. Nicméně při dnešní ceně kolem 500kč se nedá doporučit. Za ty peníze seženete v Číně něco lepšího. Pokud nechcete pokročilou nabíječku, která zvládne i jiné typy baterií, pak vám bohužel stejně nezbyde nic lepšího než koupit tohle.

EQULIBRIUM 3.5
Poté co mi umřela nabíječka OMNI jsem se porozhlédl po něčem s více funkcemi a větším výkonem. Vybral jsem nabíječku EQULIBRIUM 3.5 kterou jsem koupil v RpR v prodejně VA-models. Patří mezi k těm levnějším pokročilým nabíječkám s cenou kolem 1400kč. Je to modelářská nabíječka s extérním spínaným zdrojem (jako adaptér k Ntb). Nabíječka umí všechny dostupné články NiCd, NiMh, Li-ion, Li-pol, Li-fe a samozřejmě klasické Pb olověné (autobaterky). Spínaný zdroj dává 16V/6A takže je možné v pohodě nabíjet autobaterii. Nabíjecí proud 6A prakticky nikdy nevyužívám, protože nabíjím pomalu nízkým proudem. Až budu nabíjet Pb baterku z auta, tak ji určitě 6A dopřeju. Tady je místo pro argumenty proč si domů koupit pokročilou nabíječku. Dost lidí má z lídlu nabíječku k autu za 500kč, kterou použijou maximálně dvakrát za rok. V modelářské nabíječce máte vše v jednom.
Nemá cenu rozepisovat funkce nabíječky. Samozřejmostí je, že jdou nastavit všechny parametry nabíjení (pro běžného uživatele doporučuju nechat výchozí nastavení). Mezi nejlepší funkce nabíječky patří funkce zdroje. Nastavíte výstupní napětí a maximální proud. Z nabíječky máte digitální zdroj, na kterém nastavíte výstupní napětí v rozsahu od pár V až do velikosti napájecího napětí. Proudové omezení se hodí, když potřebujete vyzkoušet neznámé zařízení nebo něco oživit bez rizika tvrdého zkratu. V případě přetížení nebo zkratu zdroj zapípá a zátěž se odpojí.

Modelářská nabíječka Equilibirum 3.5 pro všechny typy akumulátorů:

Alternativní nabíječky
Pro iontové (lipol,liion) baterie se dají v Číně a určitě i u nás koupit jednoúčelové nabíječky. Mají vývod pro 2S a 3S baterii (dva nebo tři články v sérii). Tyto nabíječky nabíjí přes balanční konektor a vyžadují extérní zdroj napájení. Vstupní napětí bývá 12-16V podle velikosti výstupního napětí kterým chcete nabíjet. Pokud nabíjíte jenom 2S baterku, pak můžete nabíječku napájet z PC zdroje, nebo nějakého starého adaptéru. V případě 3S baterky budete muset napájet větším napětím než je 12V takže se stejně nevyhnete koupi zdroje (adaptéru). Nabíječku 2S/3S koupíte v Číně už kolem 100kč. V ČR zaplatíte určitě víc, tak 300-400kč i více.

Číňan nabízí i pokročilé modelářské nabíječky stejné jako v česku, jen jsou mnohem levnější. Podle zkušeností lidí jsou čínské babíječky nekvalitní a špatně balancují články při nabíjení lipolek. Některé články se nedobíjí a některé naopak přebíjí přes 4,20V. Takže to raději nebrat!
Další možnost je vyrobit si nabíječku pro Lipol sám. Pro nabíjení 2S baterie jde postavit nabíječka za 50kč. Návod na výrobu 2S lipol nabíječky do USB zde (klik).

Závěr
Kvalitní nabíječka je základ úspěchu takže za sebe můžu doporučit Equlibrium 3.5 a podobné pokročilé nabíječky. Jako minimum považuju nabíječku OMNI. Cokoliv jednoduššího a levnějšího nebude dobře fungovat a zničíte si baterku !
 


Aktuální články

Reklama