Listopad 2017

Mosfet s brzdou

11. listopadu 2017 v 14:53 | Chuck |  Naše dílna DIY
Další verze spínání pomocí mosfetu tentokrát s měkou aktivní brzdou. Motor se po puštění spouště zkratuje a energie se protopí ve vinutí motoru. Paradoxně se motor bude zahřívat více při střelbě jednotlivýma než dávkou. Každým bržděním se vinutí motoru ohřeje což zkracuje jeho životnost.
Při rozumném napětí baterky do 9,6V není důvod brzdu používat ( ale jinak normální mosfet bez brzdy už je na 9,6V vysoce vhodný). Při vyšším napětí se může stát, že vám zbraň bude střílet více kulí i na jedničky. Je to velkou setrvačností kol, které svým doběhem znova natáhnou píst. Pak je na místě snížení napětí baterky anebo právě brzda. Zbraň se slyšitelně ztiší, což ocení lidé kteří hrajou na jistotu a nepotřebují se hned prozradit.

VAROVÁNÍ:
Brzdu zbytečně nepoužívejte pokud nemáte problémy se střelbou více kulí na semi. Bržděním "na fleku" dostává mechanika pořádně zabrat a u střední třídy (Cyma,JG,ASG,APS,Dboyi,PJ,atd) je lepší to nepokoušet. Bez brzdy bude životnost kol klidně 5let a možná i víc. S brzdou to můžou být jen dva roky, dva měsíce, nebo taky dvoje hraní. To nikdo neví !

Větrané brýle

11. listopadu 2017 v 14:45 | Chuck |  Naše dílna DIY
Prototyp obsahuje větrák 25x25x10mm na 5V který pracuje už od 3V, Sunon s uložením maglev a má jen 16dB. Celé je to napájené z 2 mikrotužkových baterek AAA. Výdrž by měla být minimálně 20 hodin na plný výkon a 40 hodin na snížený výkon. Ventilátor stojí 160kč, k němu baterie a brýle se vejdou do 250kč.
Po pár dnech přišly ventilátory tak jsem je vzal ke zdroji s proudovým omezením. Nastavil sem 3V a omezení na 100mA. Větráček jede tiše a z metru už by se špatně hledal zdroj šumu. Provoz na 3V je ideální pro napájení dvěma mikrotužkama, které si lehce vyměníte. Odběr je 50mA, takže obyčejné mikrotužky vydží 20hodin nepřetržitého provozu. Když už sem měl větrák u zdroje, chtěl sem zkusit co vydrží. Omezení sem nechal na 100mA a hurá do zvyšování napětí. Při 5V je hlučnost o něco vyšší, ale pořád je pod 16dB z metru. Tak sem dál zvyšoval napětí a při 5,3V se z větráčku zakouřilo a bylo po srandě :). Takže bacha ! Drahá sranda.
Brýle jsem zhora provrtal pro lepší odvod páry. Dneska už to nedělám a možná zase začnu, protože ani větrák není všemocný v tropickém horku a vlhku.

Ventilátor od SUNONu váží necelých 8 gramů

Mosfet bez brzdy

10. listopadu 2017 v 23:07 | Chuck |  Naše dílna DIY
Pro ty co mají pochybnosti o zapojení a chtějí si raději koupit mosfet v obchodě tak hurá do toho. Bude to stát o 500kč víc, ale budete mít to samé :) Nic na tom není a cena všech součástek včetně kabelů se vleze do 100kč. Je to základní zapojení mosfetu jako spínače a není na tom nic převratného ani magického.
Spínání mosfetem nahrazuje běžný mechanický spínač s klasickými kontakty. Ty se běžně opalujou a při rozpojování jiskří. To drtí baterku a motor nemaká tak jak by mohl. Jeho doběh je zbytečně delší. K mosfetu je přilepená rychlá schotkyho dioda která chrání mosfet před zničením v době kdy motor dobíhá a generuje napětí. Po přivedení napětí na Gate mosfetu se otevře a motor se roztočí. Po odpojení Gatu se tranzistor rychle zavře (cca několik ms). Je celkem jedno jaký odpor použijete. Těch pár ms nepoznáte v porovnání s dobou doběhu motoru. V okamžiku zavření mosfetu se na vinutí motoru naindukuje vysoké napětí, které se "zkratuje" přes diodu. Motor ještě doběhne na energii kterou sám generuje. Takže čím větší motor s větší setrvačností, tím delší doběh bude mít.
Problém s velkou setrvačností můžete mít u napětí 9,6V a víc. Pak zbraň střílí více kulí na semi (na jednotlivé). V tom případě potřebujete mosfet s aktivní brzdou nebo spožďovací vačku do mecháče.

Hop up co se nepovoluje

10. listopadu 2017 v 22:39 | Chuck |  Naše dílna DIY
Nevím jak ostatní, ale mě vždycky ve svém AK trápil problém se samovolným povolováním hopupu. I když byl šroubek silně dotažený, vždy se to časem povolilo.
Po jednoduché úpravě jsou už všechny brokovnice a jiné zbraně v pohodě a povolení nehrozí. Na hopup lepím proužek šmirgl papíru. Poprvé jsem lepil sekunďákem a drží to už několik let, ale poslední hopup nechtěl držet, tak sem lepil chemoprénem.


Nabíječka Lipol 2S

10. listopadu 2017 v 22:14 | Chuck |  Naše dílna DIY
Už rok používám 7,4V lipolku a k nabíjení používám modelářskou nabíječku která nebyla nejlevnější (1500kč). Ostatní jednočlánkové lipolky (18650 a baterky do gopro) nabíjím pomocí modulů z číny. Abych usnadnil ostatním povstalcům přechod na lipolky, rozhodl jsem se zbastlit jednoduchou a hlavně nejlevnější nabíječku jaká jde udělat. Funguje pouze pro 2-článkovou baterii (2S) !
Cena jednoho modulu je 20-50kč s poštovným zdarma. Modul umí nabíjet proudem 1A což je dostačující a jeho výhoda je napájení 5V přimo z USB. Na desce je mikro usb konektor který usnadní připojení a nemusí se nic pájet. Díky tomu můžete nabíjet kdekoliv a téměř z každé dnes dostupné nabíječky na mobil, televize atd. Modul má indikační led diody které signalizují připojení napájení (modře) a nabíjení (červeně). Modul automaticky ukončí nabíjení po dosažení 4,2V na článku. Nemusíte tedy hlídat dobu nabíjení.

Detail modulu:

Spojené zásobníky pro MP5

10. listopadu 2017 v 22:08 | Chuck |  Naše dílna DIY
Pokud to situace umožní, není špatné si spojit zásobníky pro rychlé přebíjení. Miky a já máme MP5 s malými zásobníky tak nám nic nebránilo ve spojení. Dá se koupit i dvojitý tlačák, ale pružina prochází šachtou ve tvaru "U" a je tam větší riziko seknutí. Proto preferujte raději dva spojené na míň kuliček, které mají rovnou šachtu.
Ke spojení zásobníků budete potřebovat jen pár věcí. Oboustranou lepící pásku,kousek PVC linolea nebo čehokoliv jiného místo toho, izolačku a dva stejné zásobníky. Já sem si vybral kovové (ke kovové zbrani by plasťáky nehrály ;) ) od stejného výrobce.

Fotky z výroby. Linoleum na míru jsem odmastil lihem aby se to dobře lepilo.

Sklopky

10. listopadu 2017 v 21:57 | Chuck |  Naše dílna DIY
Minulý rok jsem zbouchal ze dřeva , plechu a pár svařovacích drátů sklopky, ať je na co střílet. Ale až včera jsem přidal natahování na provázek aby to trochu šetřilo čas a nohy. Sklopky snad ani nemá cenu popisovat. Každý si je vymyslí lehce sám.

Dneska už sklopky neexistují, protože jsou rozsekané na hadry. Jednoho dne sem je našel v půlce zahrady docela zdrcené. Nejspíš byl v noci na zahradě zloděj a zamotal se to provázku na natahování.

Sklopky po upgradu:


Ak47 kabeláž s pojistkou

10. listopadu 2017 v 21:45 | Chuck |  Naše dílna DIY
Po koupení nové baterie jsem měl dost těch prokletých TAMIYA konektorů a rozhodl jsem se přejít na DEAN konektory, které zvládnou až 100A. Abych do pažby narval větší baterii, musel sem někam nastrkat kabely od baterky i s konektorem. Původní instalace je pěkná prasárna. Na kabelu je plastové pouzdro na 25A pojistku (rychlou) a ve spoji mezi tělem a pažbou je další Tamiya konektor. To je zbytečný přechodový odpor navíc! Pojistka se mi rozpadla v ruce a nechápu jak mohla přesnést aspoň 10A.

Fotky staré kabeláže mezi baterkou a tělem zbraně:

Elektrický palník

10. listopadu 2017 v 21:23 | Chuck |  Naše dílna DIY
Slouží k odpálení pytotechniky za pomocí elektrického proudu. Existuje mnoho komerčních typů, ale jejich ceny se pohybují kolem 5kč a více za kus. U každého palníku bychom měli znát základní hodnoty jako je odpalovací napětí, odpalovací proud a bezpečný proud.

Odpalovací proud a napětí nám poslouží k výběru vhodného zdroje napájení. Bezpečný proud nám říká kolik mA může procházet palníkem aniž by hrozilo jeho spuštění. U komerčních kusů se tento proud udává vzhledem k době průchodu bezpečného proudu (třeba 5minut).
Znát bezpečný proud nám umožňuje otestování palníku jestli není uvnitř přerušený aniž bychom riskovali jeho nechtěné odpálení.
  • Neměřte nainstalovaný palník multimetrem nastaveným na nejnižší rozsah (200 a méně ohmů) !! Pokud jej chcete otestovat, zvolte vyšší měřící rozsah 2kOhmy. U nižšího měřícího rozsahu hrozí nechtěné odpálení měřícím proudem.
  • Pozor na náhodný kontakt s baterií, pokud máte instalovaný palník k pyrotechnice. Raději kontakty zkratujte.

Detektor pohybu - akustická mina

10. listopadu 2017 v 21:00 | Chuck |  Naše dílna DIY
Nápad vyplynul sám z toho, že bychom rádi používali pyrotechniku, ale tam kde hrajeme si to nemůžeme dovolit. Nemůžem dělat velký hluk ani rozhazovat stovky kulí do okolí. Takže musíme volit náhradní řešení. Akustickou minu. Když se 3m od vás spustí alarm - máte a jste KO. Dá se to dobře použít v budovách k hlídání přístupových cest a křižovatek. Super je, že pro průchod svojich hráčů můžete minu deaktivovat a pak ji zase aktivovat. Dosah ovladačů je na přímou viditelnost až 25m. Alarm se rozezní až 5s po detekci pohybu, takže je možné ho rychle deaktivovat (pokud jste blízko a máte rychlé nohy :) )


airsoft-roznov.webnode.cz

10. listopadu 2017 v 20:47 | Chuck |  Odkazy
Tento blog je náhrada a volné pokračování našeho původního webu www.airsoft-roznov.webnode.cz


Webnode jako takové funguje dobře, až na omezení přenesených dat i prostor na serveru jen 100MB u volného projektu zdarma.
Migraci dělám z důvodu omezení práv na Photobucketu, čím se stal pro hosting fotek nepoužitelný. Proto na původním webu nejde prakticky nic zobrazit.
Snažím se udělat revizi obsahu a texty doplnit o poslední poznatky a zkušenosti. Takže tu možná najdete něco nového nebo jiného než na původním webu.

Chuck