Detektor pohybu - akustická mina

10. listopadu 2017 v 21:00 | Chuck |  Naše dílna DIY
Nápad vyplynul sám z toho, že bychom rádi používali pyrotechniku, ale tam kde hrajeme si to nemůžeme dovolit. Nemůžem dělat velký hluk ani rozhazovat stovky kulí do okolí. Takže musíme volit náhradní řešení. Akustickou minu. Když se 3m od vás spustí alarm - máte a jste KO. Dá se to dobře použít v budovách k hlídání přístupových cest a křižovatek. Super je, že pro průchod svojich hráčů můžete minu deaktivovat a pak ji zase aktivovat. Dosah ovladačů je na přímou viditelnost až 25m. Alarm se rozezní až 5s po detekci pohybu, takže je možné ho rychle deaktivovat (pokud jste blízko a máte rychlé nohy :) )
Na aukru jsem koupil za 150kč detektor pohybu s dvěma IR ovladačema. V bílé barvě na 4 AA baterie v klidovém stavu odebírá asi 1mA (minimálně 750h provozu) a při spuštěné větší siréně odebírá 100mA (výdrž asi 10h). Krabička má i konektor na adaptér takže jde použít třeba na zahradě proti zlodějům. Citlivost na člověka je asi 10metrů, čím menší je detekovaný objekt, tím blíž musí jít. Dosah ovladačů je cca 15metrů což je docela dost.
Moje úpravy spočívají v tom, že sem krabičku doplnil o vypínač napájení a volbu výstupního výkonu. Nižší hlasitost je vyřešená druhým menším piezo prvkem. Mezipoloha přepínače odpojuje výstup, a tak můžete odjistit minu tiše bez pípnutí. Pak máte 15 sekund než se detektor aktivuje (to je tak akorát na odchod). Po detekci pohybu (větších objektů jako člověk, větší pes atd) se rozbliká červená led dioda a za 5sekund spustí siréna.
Ovladačem můžete zrušit aktivaci kdykoliv i během 15s odpočtu což vám ušetří uši pokud nesnížíte výkon :) Nakonec sem to přestříkal na černou barvu ať to není tak nápadné. Kompromis vůči protihráči je červené okýnko pro IR příjmač kde ven prosvitá červená 3mm led dioda. Takže v přítmí nebo ve stínu to půjde vidět na větší vzdálenost. Z blízka stav zjistíte krásně podle polohy přepínačů.

Na závěr znova opakuju, že to stálo 150kč+50kč za přepínače a baterie. To je tak málo, že se vyplatí použít bezkontaktní spouštění miny. 4 tužkové baterie už by zvládly odpálit i elektrický palník a případnou pyrotechniku. Fantazii se meze nekladou :)

Fotky úprav:Druhý piezo měnič sem přilepil sekunďákem na dno:

Video jak detektor funguje:

 


Aktuální články

Reklama