Elektrický palník

10. listopadu 2017 v 21:23 | Chuck |  Naše dílna DIY
Slouží k odpálení pytotechniky za pomocí elektrického proudu. Existuje mnoho komerčních typů, ale jejich ceny se pohybují kolem 5kč a více za kus. U každého palníku bychom měli znát základní hodnoty jako je odpalovací napětí, odpalovací proud a bezpečný proud.

Odpalovací proud a napětí nám poslouží k výběru vhodného zdroje napájení. Bezpečný proud nám říká kolik mA může procházet palníkem aniž by hrozilo jeho spuštění. U komerčních kusů se tento proud udává vzhledem k době průchodu bezpečného proudu (třeba 5minut).
Znát bezpečný proud nám umožňuje otestování palníku jestli není uvnitř přerušený aniž bychom riskovali jeho nechtěné odpálení.
  • Neměřte nainstalovaný palník multimetrem nastaveným na nejnižší rozsah (200 a méně ohmů) !! Pokud jej chcete otestovat, zvolte vyšší měřící rozsah 2kOhmy. U nižšího měřícího rozsahu hrozí nechtěné odpálení měřícím proudem.
  • Pozor na náhodný kontakt s baterií, pokud máte instalovaný palník k pyrotechnice. Raději kontakty zkratujte.


Palník s wolframovým vláknem

dá se vyrobit ze žárovky. Ve svěráku lehce rozbijete baňku žárovky tak aby jste neporušili vlákno. Pak kolem vlákna nasypete iniciovanou výbušninu. Ideální bude "stříbrný" prach z petardiček, obsahuje hodně hliníku a rychle hoří. Připevnění takového palníku je pak jen na vaši fantazii. Stačí velice malý zdroj, jedna nebo dvě AA baterie (vydrží dlouho).

VAROVÁNÍ: Palník nesmí být kovový pokud odpalujete něco výbušného. Pokud to teda zrovna není trubková bomba plná hřebíků, tam je to jedno :D

Fotky komerčních asi palníků - neznámo jak starých. Netuším jaký byl pravý účel těchto součástek. Tipoval bych to spíš na snímač proudění vzduchu nebo teploty. Každopádně pro náš účel je to funkční.


Palník z odporového drátu

dá se vyrobit z tenkého drátku. Ten stačí ohnout na polovinu a uprostřed udělat závit kam přilepíte kousky ostrouhané sirky. Nejlepší je koupit odporový drát v obchodě s elektro součástkam. Nestojí moc peněz a z metru drátu jde vyrobit 20 palníků. Závit má průměr 0,6mm. S velikostí závitu jsem neexperimentoval, ale klidně použijte co bude po ruce. Očko na konci palníku jsem namočil do lepidla Kanagom a z obou stran přilepil kousky ostrouhané sirky. Pak stačí nechat chvíli zaschnout a palník je hotový.

Fotka palníků:

Elektrický palník - zkouška s 6xAA bateriemi:Odpal je možné provést s tužkovýma bateriemi. Pro první pokusy jsem použil 4xAA (6,5-6V), ale nakonec jsem zvolil 6xAA pro rychlejší a jistější odpálení. V každém případě se palník rozzáří do ruda a proud teče dokud se vlákno nepřeruší. K přerušení vlákna dojde někdy okamžitě, někdy až za pár sekund. Sirka se zapálí do 1 sekundy od připojení na zdroj, spíše ale daleko rychleji.

Měřením na laboratorním zdroji s omezením proudu se ukázalo, že při napětí 6V (4xAA) palník potřebuje 0,75-0,95A k zapálení. Každý palník jsem vyrobil trošku jinak dlouhý a odpor se pohyboval od 1,4-2 ohmů. Za bezpečný proud můžu považovat 500mA, které palníkem procházely nejméně 15sekund (to mi pro ověření funkce stačí).Palník se nijak nezahříval, takže by se dalo očekávat, že vydrží delší dobu.

Maximální zkratový proud palníku je:

I=U/R I=U/R
I=6/2 až I=6/1,4
4A 4,3A

Po připojení na baterie začne procházet palníkem maximální proud, který jsou baterie schopné dodat. Dalo by se odhadnout, že klasická AA tužková baterie zvládne dát do zkratu 2,5A. Baterie moc dobře nesnášejí zkratový proud (maximální, který můžou dodat). Proto je lepší použít k odpalování více baterií , které palník přeruší rychleji a tím taky rychleji odpojí baterii.
Zatím nevím kolik palníků zvládne 4xAA / 6xAA baterie odpálit, ale časem to zjistím. Teoreticky by měla zvládnout dodávat hodinu 2,5A, což by se dalo považovat za hodinu odpalování palníků. (Za předpokladu, že budou při 2,5A přerušeny).

Závěr:
Odporový palník popsaný výše je pouze zkušební prototyp a další stavby už budou z kupovaného odporového drátu. Ten můžete koupit s daleko menším odporem třeba 5ohmů/metr. Pak bude mít 5 cm palník 0,25ohmů a bude prakticky mžikový. Taky bude stačit daleko menší baterie k odpálení. 2x nebo 3xAA baterie bude bohatě stačit aspoň pro několik (podle všeho) desítek odpalů. Ani po delší době se mi pořád nepodařilo koupit dost tenký odporový drát který by se ochotně přetavil. Proto se původní drátek z výkonového odporu zatím jeví jako jasný vítěz.
 


Aktuální články

Reklama