Nabíječka Lipol 2S

10. listopadu 2017 v 22:14 | Chuck |  Naše dílna DIY
Už rok používám 7,4V lipolku a k nabíjení používám modelářskou nabíječku která nebyla nejlevnější (1500kč). Ostatní jednočlánkové lipolky (18650 a baterky do gopro) nabíjím pomocí modulů z číny. Abych usnadnil ostatním povstalcům přechod na lipolky, rozhodl jsem se zbastlit jednoduchou a hlavně nejlevnější nabíječku jaká jde udělat. Funguje pouze pro 2-článkovou baterii (2S) !
Cena jednoho modulu je 20-50kč s poštovným zdarma. Modul umí nabíjet proudem 1A což je dostačující a jeho výhoda je napájení 5V přimo z USB. Na desce je mikro usb konektor který usnadní připojení a nemusí se nic pájet. Díky tomu můžete nabíjet kdekoliv a téměř z každé dnes dostupné nabíječky na mobil, televize atd. Modul má indikační led diody které signalizují připojení napájení (modře) a nabíjení (červeně). Modul automaticky ukončí nabíjení po dosažení 4,2V na článku. Nemusíte tedy hlídat dobu nabíjení.

Detail modulu:


Ve svém Ak47 používám dvoučlánkovou baterii REVO 7,4V 3300mAh. Je nutné ji nabíjet přes balancér, aby se nabíjel každý článek nezávisle. Modul z číny umí nabíjet jeden článek a pokud nevadí, že se články nabijí postupně, tak se to dá udělat jen s pomocí přepínače a konektoru pro balancér. Přepínač stál asi 10kč a konektor pro balancér asi 20kč z číny. Vše stačilo připájet a přilepit přepínač oboustrannou páskou k modulu. Nakonec sem drátky vyvázal do spirálové omotávky a je hotovo. Víc napoví schéma zapojení.

Schéma zapojení:

Detail přepínače na modulu:

Detail konektoru balancéru:

Celek:

Při nabíjení doporučuju na dobu přepínání mezi článkem 1 a 2 odpojit baterii nebo raději celý modul od napájení. Nemělo by se nic stát, ale pro jistotu kdyby se rozsypal přepínač, ať se nezkratují články baterie nebo něco takového.
K nabíječce používám Usb měřič spotřeby za 3 dolary takže krásně vidím kolik do baterky jde a můžu odhadnout kdy bude hotovo. Svoji 3300mAh bych nabíjel proudem 1A zhruba 3h na článek. V praxi baterku nikdy nevybiju až do konce takže nabíjím jen polovinu kapacity. Při používání baterie průběžně hlídám její napětí lipol alarmem z číny. To je modul se sedmisegmentovým displejem který ukazuje postupně jednotlivé napětí na článcích. Lipol se nesmí vybít pod 3,7V na článek jinak hrozí jeho nafouknutí, přehřátí, a zničení. Při následném nabíjení takto zničeného článku hrozí výbuch a požár ! V praxi stačí baterii nabíjet v okamžiku kdy uslyšíte, že už zbraň nemá takovou kadenci (odezvu na spoušť) jako dřív.

Nabíjení baterie do gopro Hero2. Pomocí spláclých dutinek připojím baterii k modulu:


Měřič spotřeby ukazuje napětí a proud:


Závěr:
Existují nabíječky přímo pro 2 a 3 článkové lipolky, ale stojí aspoň 100kč (z číny) a vyžadují napájecí zdroj 12V. Pokud doma nemáte adaptér nebo možnost připojit se na PC zdroj tak musíte něco koupit. Tento modul připojíte kamkoliv a udělá stejnou službu. Nenabízí žádné funkce jako nabíjení na nižší napětí pro skladování, ale za tak nízkou cenu je to pro běžné nabíjení paráda. Díky tomu můžu nabíjet několik baterek současně a to mi šetří čas.
 


Aktuální články

Reklama