Větrané brýle

11. listopadu 2017 v 14:45 | Chuck |  Naše dílna DIY
Prototyp obsahuje větrák 25x25x10mm na 5V který pracuje už od 3V, Sunon s uložením maglev a má jen 16dB. Celé je to napájené z 2 mikrotužkových baterek AAA. Výdrž by měla být minimálně 20 hodin na plný výkon a 40 hodin na snížený výkon. Ventilátor stojí 160kč, k němu baterie a brýle se vejdou do 250kč.
Po pár dnech přišly ventilátory tak jsem je vzal ke zdroji s proudovým omezením. Nastavil sem 3V a omezení na 100mA. Větráček jede tiše a z metru už by se špatně hledal zdroj šumu. Provoz na 3V je ideální pro napájení dvěma mikrotužkama, které si lehce vyměníte. Odběr je 50mA, takže obyčejné mikrotužky vydží 20hodin nepřetržitého provozu. Když už sem měl větrák u zdroje, chtěl sem zkusit co vydrží. Omezení sem nechal na 100mA a hurá do zvyšování napětí. Při 5V je hlučnost o něco vyšší, ale pořád je pod 16dB z metru. Tak sem dál zvyšoval napětí a při 5,3V se z větráčku zakouřilo a bylo po srandě :). Takže bacha ! Drahá sranda.
Brýle jsem zhora provrtal pro lepší odvod páry. Dneska už to nedělám a možná zase začnu, protože ani větrák není všemocný v tropickém horku a vlhku.

Ventilátor od SUNONu váží necelých 8 gramů


Hotové brýle s větráním. Větráček je vpravo, protože pravým okem se dřív dívám do mířidel a je nejdůležitější.Zatím jsem neměl vypínač pro trvalý chod, tak sem použil mikrospínač a dva tranzistory s kondíkem. Po stisku se motor točí asi 25s na plný výkon a pak zvolna klesá. Zastaví se až po 50s ale od poloviny je prakticky neslyšitelný.Celek neváží ani 80g a brzo si zvyknete stejně jako na kameru.

Verze s vypínačema:
Díky tichosti větráku není důvod jej vypínat takže vyrábím brýle s dvěma polohama výkonu. 100% a cca 30%. Snížený výkon je udělaný sériovým odporem 50ohm/0,5W. Snížený výkon nejde prakicky slyšet takže ho používám i když je třeba mít naplé uši.
Uchycení větráčku je jen pomocí 3x6mm inbus šroubů které nejsou dlouhé skrz celý větrák. Prochází brýlemi a do větráku na druhé straně si silou vyříznou závit. Drží to dostatečně a je to celkem rychlé. Už sem viděl verzi se dvěmi ventilátory na každé straně. Samozřejmě otočené tak aby jeden fučel dovnitř a druhý ven. Uchycení bylo udělané pomocí měděných drátků na konci stočených do sebe, takže se to obešlo bez šroubků.

Video:


Kde ventilátor koupit:
Objednával sem z GESu, ale dají se koupit ve více obchodech. Hledejte na googlu: http://vool.cz/ssfLm


Závěr - zkouška v terénu:
Brýle fungují dokonale a bez chlazení mě často štípaly oči jak sem byl spocený. Brýle sem doplnil o spínač aby mohly jít na plný výkon při 3V. S plným výkonem nebylo možné brýle zamlžit, ale už je to trochu slyšet a třeba 20m vzdálené kroky už nemusíte zaslechnout,ale na 5-10metrů v budově slyšítě dobře. Plný výkon sem používal jako mrtvola, při přesunech, nebo na pokraji sil kdy už jsem nešel potichu a větráček mě nemohl prozradit. Při boji jsem používal nižší výkon větráku. Slyšet (velice tiše) je lehké šumění, které se v ruchu z okolí lehce ztratí.
Moje poslední brýle napájím jedno článkovou lipolkou 18650, takže větrák dostává 4,2V a je už dost hlučnýž. Díky tomu už neslyším když na mě někdo mluví z dálky, ale pořád to ještě zvládá odvětrávat abych něco viděl. Největší problém mám s diooptrickými brýlemi které se mlží mnohem víc. Proto sem zvolil napájení vyšším napětím. Pro běžný provoz bez dioptrických brýlí napájení s 2xAAA stačí.
 


Aktuální články

Reklama