Únor 2018

Stabilizátor 3X STorM32 OlliW

11. února 2018 v 19:20 | Chuck |  Mix
Doba pokročila, ceny šly dolů, tak jsem koupil "plnotučný" stabilizátor se 3mi osami. Čínské podzimní slevy srazily cenu k 50usd (1000kč) takže nebylo co řešit. Stabilizátor měl být "ready to use", připravený k použití. Po připojení k napájení se ale nic nedělo. Podle blikání stavové Led diody jsem vydedukoval problém s IMU na I2C sběrnici. Ke gimbalu nebyl žádný návod, takže jsem čerpal rovnou z webu autora (OlliW Wiki).

Po připojení přes usb se bez problému nainstaloval ovladač a spojení proběhlo hned napoprvé bez problému. Verzi svého SW jsem vygooglil podle informací vytištěných přímo na kontroléru. Nastavení je obdobné jako u předchozího stabilizátoru. PID hodnoty jsem zatím nechal výchozí. Potřeboval jsem jen nastavit přepínání režimů a parametry follow módu (Pan).

Stabilizátor je na podobné platformě jako jeho předchůdce. Proto byla montáž jednoduchá. Stačilo vyloupnout silent bloky a pod horní nosnou platformu zavěsit nový stabilizátor.
Princip použití a ovládání je stejný jako u předchozí verze až na drobné rozdíly. K této verzi jsem připojil malý Joystick pro ruční změnu polohy kamery. Gimbal tak jde použít jako klasický stativ, kdy kamera míří na jedno místo.

Nahoře je vidět třetí motor pro svislou osu:


Stabilizátor 2X BaseCam AlexMos

11. února 2018 v 19:20 | Chuck |  Mix
Po prvním prototypu gyroskopicky stabilizované platformy jsem si ověřil, že je to užitečná a potřebná věc. Ke stabilizaci se využívá odstředivá síla roztočeného rotoru a kloubová konstrukce závěsu. Princip je přesně stejný jako u dětské hračky "káča" která se po roztočení sama udrží ve svislé poloze. Na stejném principu fungují inerciální jednotky pro určení polohy v prostoru. Používal to von Braun na raketě V2, používá se to v družicích a je to skoro ve všech letadlech jako analogový umělý horizont.

Video ze zkoušky gyro stabilizátoru:

Z videa je vidět, že stabilizace obrazu mocně prospěla. Teď už jen přidat stabilizaci další osy a bylo by to použitelné. Jenže představa na natáčení s těžkým krámem, kde rotují plotny 7200 otáček za minutu není nic moc. Zvuk byl rušený a úhel kamery pevně daný vyvážením a seřízením.

Stativ

11. února 2018 v 19:20 | Chuck |  Mix
Díky možnosti fotit dlouhé časy až 250s jsem potřeboval pořádný stativ, který se nedá srovnat s tím, co sem doteď měl. Původní stativ Hama Star63 je super pro nenáročné použití a focení "za světla". Je lehký, dostatečně vysoký a pro většinu focení dostačuje. Díky nízké hmotnosti jej vezmete i na foto výlet. Cena byla příznivá kolem 600kč. Dnes ho používám jako stativ pro deštník nebo led panel když je potřeba.

Panasonic Lumix DMC LX7

11. února 2018 v 19:20 | Chuck |  Mix

Poslední přírůstek je pokročilý kompakt od Panasonicu Lumix LX7. Není to žádná mýdlová krabička s auto režimem. Jde o špičkový kompakt s průzračně světelným objektivem Leica. Ten nabízí světelnost F1,4-2,2 což je grandiózní. Ohnisková vzdálenost je 28-80mm (cca 4x zoom). Na kompakt nevídaně velký snímač 1/1,7" vytváří příjemný bokeh (rozmazání pozadí) a spolu s delším ohniskem se dá využít na focení portrétů. Cena byla příjemných necelých 9000kč.

Při výběru jsem váhal mezi konkurencí, ale nakonec vyhrál LX7 právě díky nízké světelnosti kde konkurence začínala na F1,8. Vyměnil jsem tak delší ohnisko (zoom) za světlejší objektiv. V mizerných podmínkách vám totiž zoom k ničemu nebude, kdežto se světlým objektivem uděláte pořád kus parády.

Guncam - Mobius

11. února 2018 v 19:19 | Chuck |  Mix
Kameru jsem si pořídil na doporučení někoho na youtube (už nevím kdo to byl, ale díky!). Nejdřív sem byl skeptický a nevěřil jsem, že seženu něco dost malého, kvalitního, levného a bez rybího oka. Taková kamera fakt existuje a je to Mobius!

Malé rozměry Mobiusu ve srovnání se sirkama:

Gopro Hero3 Black edice

11. února 2018 v 19:19 | Chuck |  Mix
Kameru jsem koupil hlavně kvůli schopnosti natáčet videa v 60 snímcích za sekundu. Vymoženosti jako wifi, 2,7K rozlišení, Protune mód a ostatní pro mě nebyly priorita. Co naopak ocením je možnost točit vysokorychlostní video s 240 snímky za sekundu při rozlišení WVGA (800x480px).

Kamera s UV filtrem a několika vrstvami průhledné fólie na displeji:

Gopro Hero2

11. února 2018 v 19:19 | Chuck |  Mix
Hero2 natáčí ve full HD a má solidní světelnost. Díky tomu je možné natáčet i v šeru nebo za horších podmínek. Obraz je v šeru sice zašuměný, ale je tam!

Kamera na stojánku po vybalení:

Čím natáčím

11. února 2018 v 19:19 | Chuck |  Mix
Po prvním roce hraní vznikla myšlenka natočit naše střílení a podělit se s ostatníma o ten adrenalin. Od kámoše sem měl starý kompakt od Panasonicu, který natáčel v 640*480 a bez zvuku do *MOV formátu. Pro uchycení foťáku jsem vyrobil jednoduchý držák z plechu.
Čočku foťáku kryju nerezovým sítkem do vodovodních kohoutků. To je nalepeno chemoprenem na kroužku z tvrdého papíru. Kroužek z papíru je sundávatelný a drží za pomocí oboustranné lepící pásky. Chybějící zvuk jsem dohnal další kamerou na mobilu SE W900. Tu jsem namířil na sebe, takže už jedny z prvních videí mají pohled na střelce. Z videí bylo zhruba patrné co se tam děje a o další bojovníky nebyla nouze. Lidi se jen hrnuli a hrálo nás víc a víc.


Galerie na Photobucketu

11. února 2018 v 12:45 | Chuck |  Odkazy
Pozůstatky původního webu plus něco navíc na Photobucketu:

Z důvodu omezení možnosti sdílet fotky na jiných webech od toho jdu pryč.

Chuck53 youtube

11. února 2018 v 12:41 | Chuck |  Odkazy
Kanál kde najdete všechny moje videa: https://www.youtube.com/user/cchhuucckk1234554321