Gopro Hero2

11. února 2018 v 19:19 | Chuck |  Mix
Hero2 natáčí ve full HD a má solidní světelnost. Díky tomu je možné natáčet i v šeru nebo za horších podmínek. Obraz je v šeru sice zašuměný, ale je tam!

Kamera na stojánku po vybalení:


Parametry, které mě zlákaly právě na tuhle kameru:

*Full HD rozlišení 1920x1080p při 30fps s vysokým datovým tokem 28Mbps
*Možnost natáčet slowmotion při 120fps na WVGA rozlišení
*Časosběrné foto
*Vodotěsný obal do 40 metrů
*Mechanicky odolný kryt proti zásahu při airsoftu
*Měnitelné baterie s dlouhou výdrží zhruba 2h50m
*Velké množství příslušenství (montáže, popruhy, předsádky atd)
*Příznivá cena kolem 9000kč

Video při 120 snímcích za sekundu:

Použití kamery nebylo úplně bez problému. V počátcích kamera zamrzala díky špatnému firmwaru. To se vyřešilo až za několik měsíců po vydání FW. Kameru jsem ručně aktualizoval. Během upgradu se něco podělalo a z kamery se stalo jen drahé těžítko na stůl. Několik měsíců sem na nic nepřišel, až sem narazil na návod nějakého blázna jak kameru nahodit. Postupoval jsem podle šíleného návodu a ono to fungovalo! Tak se povedlo kameru aktualizovat a rozjet. Občasné zamrzání mě trápí dodnes, ale dá se s tím žít. Nepodařilo se mi vysledovat žádné souvislosti kdy se to děje, takže zatím je to otázka náhody. Nejvíc se přikláním k chybě zápisu na kartu, a proto vždy formátuju kartu v cílovém zařízení, kde se bude používat a ne v kompu. V případě, že vytáhnete kartu během zápisu, se můžou rozhodit data a karta bude v kompu vyžadovat formát.

Zkuste kartu opravit pomocí funkce Checkdisk ve windows. Spusťte příkazový řádek Start-Spustit-Cmd a zadejte chkdsk F: /f (Místo F: dejte označení svazku karty). Během akce se může zeptat, jestli chcete uložit poškozená data jako soubor. Dejte Ano, jinak se data zahodí. Poškozená data se pak uloží do složky Found.000 s příponou *CHK. Data jde obvykle obnovit nějakým nástrojem pro obnovu např. UnCheck atd.

Obraz kamery je na tu cenu dobrý a i v horších světelných podmínkách pořád použitelný. Díky vypouklé čočce objektivu má lepší světelnost než nástupci této kamery. Světlo se sbírá skoro ze 180°, takže obraz je v šeru kvalitnější než u Hero3 a dalších.
Zvuk kamery je oproti levnější konkurenci velmi kvalitní. Nicméně první roky jsem měl problémy s různým klepáním o pouzdro kamery. Zvuk byl nepoužitelný a rušivý. Časem jsem začal nosit klobouček a klepání kamery o brýle se dost zmenšilo. Od té doby mám u videa originální zvuk, který v zájmu hlasitostní války (loudness war) zesiluju na 200%. V editoru vidím, jak jde zvuk do limitace (je ořezaný) a je mi z toho na blití. Jenže bez zesílení jsem potichu v porovnání s ostatními hlasitostními válečníky na internetech.

Aby bylo jasno, používám otevřené - průzvučné "záda" krytu pro lepší zvuk. Pokud začne pršet a není to vyloženě vodní svět, tak jen přelepím zadní otvory elektrikářskou izolačkou. Kryt se stane vodotěsným proti kapající vodě a zvuk může lehce "projít" skrz izolepu. Lehký deštík vůbec neřeším a pár kapek na kameru ji vůbec nerozhodí. Pokud jsem kameru používal jako statickou na jednom místě během bojů, bál sem se že dostane zásah zezadu. Proto jsem vyrobil krycí plastovou destičku, která je nalepená na vysoké pěnové pásce. Tím vznikly po obvodu cca 2mm mezery pro nerušený zvuk.

Balisticky odolné zadní dvířka pro lepší zvuk:

Vodotěsný kryt na kameru byl strašně vidět, a proto sem ho polepil papírovou páskou. Tu jsem pokreslil voskovkama a pastelkama na maskáčový vzor. I přes polepené pouzdro prosvítá stavová led dioda, díky které dostávám často headshoty. Klasicky mi po hře nepřítel řekne, že jen střílel na červené světýlko. Aspoň to mám o to těžší.

Papírová páska pokreslená voskovama a pastelkama.

Pro časosběrné použití sem koupil druhý kryt z Číny, abych do něj mohl vypilovat díru na kabely. Kryt je polepený reflexními nálepkami, aby bylo jasně patrné, že není vodotěsný. Už vidím tu situaci, kdy natáčíte někde u vody a najednou vám hlavou projede myšlenka, že máte vlastně vodotěsnou kameru a proč ji neponořit. A bylo by po srandě!

Neoriginální kryty s vypilovaným otvorem pro kabely:

Výdrž jedné baterky je přes 2 hodiny. Plně nabitá baterka dá 2h30-2h50 což je solidní výdrž.
Když sem časem koupil další kameru, Hero2 sem začal používat jako statickou kameru. Časosběrné video na začátku hry kdy se všichni chystají je právě touto kamerou. Pouzdro na kameru jsem připevnil k teleskopické rybářské vidličce pomocí držáku na stativ, elektroinstalační průchodky PG9 a izolačky. Vidlička jde zapíchnout i do tvrdého terénu a navíc jde výškově nastavit. Kameru zapíchnu před hrou někam do zákopu a s trochou štěstí se podaří nějaký pěkný záběr.

Konec rybářské vidličky jistím pěnovým špuntem z vína. Jinak by mi to projelo každým báglem.

Občas Hero2 použiju na aktivním stabilizátoru s externím mikrofonem. Stabilizace i mikrofon udělají svojí práci a pak ani nevadí jen 30fps. Obraz je stabilní, kvalitní, dobře ozvučený a hlavně plynulý.
 


Aktuální články

Reklama