Guncam - Mobius

11. února 2018 v 19:19 | Chuck |  Mix
Kameru jsem si pořídil na doporučení někoho na youtube (už nevím kdo to byl, ale díky!). Nejdřív sem byl skeptický a nevěřil jsem, že seženu něco dost malého, kvalitního, levného a bez rybího oka. Taková kamera fakt existuje a je to Mobius!

Malé rozměry Mobiusu ve srovnání se sirkama:Je hodně rozšířená mezi modeláři, kteří ji používají na FPV kvůli nízké váze a malým rozměrům. Vybral jsem verzi s objektivem "A" který má úhel záběru 90°. Tím nevzniká efekt rybího oka. Kamera točí s rozlišením 1920x1080p při datovém toku 17Mbps. To je o polovinu víc než čínské sportovní kamery. Cena Mobiusu je něco kolem 2500kč.
Mobius je natolik malý a lehký, že sem jeho montáž nehrotil a kameru nosím pod pruhem široké textilní gumy. Tu jsem koupil v galanterii (50cm za 25kč). Na gumu jsem chemoprenem přilepil suché zipy, takže se dá připnout na zbraň a kameru zasunout do vzniklého prostoru. Na zbrani to drží dobře a v případě nějaké kolize má kamera volnost uhnout takže by nemuselo dojít k destrukci.

Uchycení Mobiusu na AK47 pomocí pruhu gumy:

Výdrž Mobiusu na vnitřní baterku je solidní (více než 2h). Kameru napájím externě přes usb konektor, takže vnitřní baterku často nepoužívám. Napájení obstarává jedno článková lipolka 18650 a malý 5V měnič. Lipolka 18650 má ochranu proti podvybití, takže ji můžu vyždímat až do dna. Vše mám schované pod krytem závěru, takže se s tím lehce pracuje. Výdrž na externí baterku je více než 5h a to mi stačí na celý den hraní.

Extérní napájení detailně na fotkách: Měnič Lipol->5V/ Lipol 1s+ochrana proti podvybití/ Mobius/ Mini Usb kabel

Umístění ve zbrani:


Lipolka s vypínačem, konektorem PSH a měničem pod krytem závěru:

Detail přiletovaného vypínače přímo na výstup ochrany podvybití.
Pozor: většina baterek nejde moc pájet! Tyhle mají "pozlacené" kontakty a jdou lehce.

Detail konektoru PSH:

Měnič lipol->5V/500mA z Číny za dolar:Modul sem zatáhl do smršťovací bužírky a časem vyřízl díru pro ledku aby šlo kontrolovat chod:


Mobius je možné nastavit přes konfigurační program tak, aby nahrával až po připojení externího napájení. Po odpojení se záznam ukončí a kamera se vypne. To mi naprosto vyhovuje a stačí mi připojit/odpojit extérní baterku pro spuštění nahrávání. Na kameru pak nemusím vůbec šahat. Na začátku hry jen sundám kryt závěru a zapnu vypínač.
Vyrobil sem si držák kamery i na RIS lištu. Na ohnutý nerezový plech je připevněná originální montáž pro Mobius. Hodlám to použít při "manuálkové středě" a už se nemůžu dočkat. Držák je záměrně vyšší, aby nezavazel pohledu skrz lištu. Umístěním kamery co nejblíž ke střelci se zachová nerušený výhled. Demaskující efekt lesklého nerezu budu řešit až podle situace. V husté džungli není vidět na krok, takže to nejspíš nebude tak hrozné. Pro jednoduchou kamufláž postačí i černá izolačka.

Originální plastová montáž připevněná na ohnutý nerezový plech:

Kamera na brokovnici SW M3000 od Cybergunu:


Závěr:
Kamera je bezkonkurenční svými rozměry a výkonem při nízké ceně a můžu ji maximálně doporučit. Bude mi sloužit další roky a díky dostupnosti náhradních dílů za pár korun se není čeho bát.
 


Aktuální články

Reklama