Panasonic Lumix DMC LX7

11. února 2018 v 19:20 | Chuck |  Mix

Poslední přírůstek je pokročilý kompakt od Panasonicu Lumix LX7. Není to žádná mýdlová krabička s auto režimem. Jde o špičkový kompakt s průzračně světelným objektivem Leica. Ten nabízí světelnost F1,4-2,2 což je grandiózní. Ohnisková vzdálenost je 28-80mm (cca 4x zoom). Na kompakt nevídaně velký snímač 1/1,7" vytváří příjemný bokeh (rozmazání pozadí) a spolu s delším ohniskem se dá využít na focení portrétů. Cena byla příjemných necelých 9000kč.

Při výběru jsem váhal mezi konkurencí, ale nakonec vyhrál LX7 právě díky nízké světelnosti kde konkurence začínala na F1,8. Vyměnil jsem tak delší ohnisko (zoom) za světlejší objektiv. V mizerných podmínkách vám totiž zoom k ničemu nebude, kdežto se světlým objektivem uděláte pořád kus parády.

Všechny záběry ze hry z třetí osoby jsou točené tímto kompaktem. Parametry výběru byly vcelku jednoduché. Rozlišení 1920x1080p při 60fps a co nejsvětelnější objektiv. Kompakt nabízí nejsyrovější kompresi AVCHD, což zaručuje nejlepší výstupní parametry. Výstupní formát je *m2ts. Datový tok je "jen" 28Mbps což bohatě vynahradí optická kvalita objektivu, rozměr snímače a tím výsledný bokeh.
Pokročilost kompaktu spočívá v možnostech jeho nastavení a použití. Některé funkce by chtělo vyladit nebo tam chybí, ale za ty prachy nic lepšího neseženete (co se týče funkcí). Bohužel vyšší řada kompaktů nepokračuje s pokročilými funkcemi, takže pak je dlouho mezera až do poloprofi techniky. I většina zrcadlovek by mohla závidět to, co umí LX7.
Příslušenství sebou tahám jen to základní. Náhradní baterku, 64GB kartu ve foťáku a 2GB jen na fotky, UV filtr jako balistickou ochranu objektivu, polarizační filtr a občas ND filtr pro delší časy za světla. UV filtr nosím náhradní, kdyby jeden dostal zásah. Tajně doufám, že se po zásahu UV filtru zničí jenom on a kulička ztratí podstatnou část energie a tím neudělá škodu přímo na objektivu. Zkoušet to fakt nebudu.

Ukázka rozdílu s polarizačním filtrem a bez něj:

Filtry mají 37mm a díky tomu se dají použít i na Hero3 pomocí nasazovacího adaptéru.
Foťák díky jeho vlastnostem používám rád kdykoliv a kdekoliv. Hlavně za horších světelných podmínek a v noci. V kombinaci se stativem fotím rád dlouhé časy. Nejvíc hvězdnou oblohu a družice.
 


Aktuální články

Reklama